Büyük Sex and the City buluşması hakkında ne biliyoruz?

2020 artık bizi şaşırtamaz diyorduk ki bir haber düşüverdi önümüze… Sex and the City yeniden ekranlara dönecek. Evet, kesin ve resmi bir açıklama yok henüz. Ama söylentiler de çok güçlü. SJP ve Kim Cattrall arasındaki kan davası kadar güçlü. Yani muhtemelen Sex and the City yeni bir yapımla HBO Max semalarında yerini alacak ama serinin kilit karakteri Samantha bu yeni yapımda yer almayacak. Peki Samantha’sız Sex and the City neye benzer?! (Soru işareti ve ünlem bir arada!) Büyük Sex and the City buluşması hakkında bildiklerimizle karşınızdayız.

Bilirsiniz magazin alemi sıradan olayları dahi tartışmalı eylemler haline getirmeyi sever. Fakat Sex and the City cephesinden gelen haberler o kadar alevli ki konunun tüm yönleriyle ele alınması artık bir görevdi bizim için. Üçüncü bir film hakkında yıllarca süren tartışmalar ve yıldızları Sarah Jessica Parker ile Kim Cattrall arasındaki soğuk savaş… Şimdilerde ise yeni bir söylendi var gündemde. Kesin gibi ama değil de… Dizinin yeniden çekilmesi için HBO Max ile tek sezonluk bir anlaşma yapıldığı konuşuluyor. Dikkat ederseniz hâlâ ‘konuşuluyor’ çünkü HBO Max tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı ama kabul edilmesi gereken bir gerçek: Sarah Jessica Parker, Kristin Davis, Cynthia Nixon kadroda yer alırken Kim Cattrall serinin bir parçası olmayacak… Şimdiye kadar neler yaşandığına bakmadan evvel uyaralım, uzun bir yolculuk olacak.

1998’den 2004’e kadar popüler kültüre yaptığı katkılardan dolayı sevenlerinin gönlündeki yeri başka olan bir dizi Sex and the City. Gerek her bir karakterinde kendimizden özellikler bulmamız (ya da bulmak istememiz) gerek çizdiği ‘Amerikan rüyası’, gerekse de moda, ilişkiler, seks ve aşk üzerine dönen eğlenceli konusu tüm dünyayı peşine taktı, takmaya da devam ediyor. Sadece Carrie Bradshaw değil tüm karakterler idealize ettiğimiz bir arketip gibi aslında. Daha sonra çekilen iki filmi beklentilerin oldukça altında kalmış olsa da bu bir sezonluk dönüş haberi heyecan yaratmadı da diyemeyiz şimdi. Pek çok soruyu da beraberinde getiriyor ama bu haber.

Mesela o iki film hiç yaşanmamış gibi mi izleyeceğiz yeni sezonu? Kaldığı yerden mi devam edecek yoksa günümüzde mi açılacak ilk sahne? Aslında geçtiğimiz Eylül ayında aynı zamanda dizinin yapımcısı da olan Sarah Jessica Parker dizi için yeni bölümler yapmakla ilgilendiğini belirttiğinde şu sözlerle devam etmişti açıklamasına: “Hepsinin şu anda nerede olduğunu görmeyi çok isterim. Son filmden bu yana dünyada çok fazla şey değişti. Teknoloji ve sosyal medya gibi… Cinsiyet eşitliği politikası da buna dahil tabii ki. #MeToo ve Time’s Up hareketleri gibi… Bence Carrie Bradshaw duygularını ve düşüncelerini paylaşmak için şu anda oldukça hevesli olurdu.”

Bu açıklamadan, günümüze adapte olmuş güncel karakterler göreceğimizi anlayabiliriz aslında, ne dersiniz? Öte yandan dizide iki yakın arkadaşı canlandıran, Carrie Bradshaw karakterine hayat veren Parker ile Samantha Jones’u canlandıran Kim Cattrall’ın gerçek hayatta aralarının pek de iyi olmadığı hatta dizi setinde de kavga ettikleri konuşulmuştu birçok kere. Daha sonra Kim Cattrall, Sex and the City’nin yeniden çekilmesine pek sıcak bakmadığını açıklamıştı. Yıllardır kamuoyunda bir kavga içinde olan bu ikilinin yıldızlarının aslında en başından barışmadığını da öğrenmiştik sonra.

Drunk Sex And The City GIF - Find & Share on GIPHY

Dizinin yazarı ve baş yapımcısı olan Michael Patrick King, SJP ile Cattrall arasındaki ilişkinin başından beri zor olduğunu belirtmişti ve biraz da tarafını belli etmişti The Hollywood Reporter’ın Origins podcast’ine yaptığı açıklamada: “Sarah Jessica şovun sarışın yıldızı olmasaydı şov yoktu.” (Biraz sert…) “Kim kariyerinin zirvesinde değildi, Kristin onun itibarının altındaydı, Cynthia bir tiyatro oyuncusuydu ve sözleşmeleri bu durumu yansıtıyordu. Gösteri ilerledikçe karakterler, herkes büyüdü, bir aile oldu. Kristin, Cynthia ve Sarah Jessica bir grup oldu ve Kim asla zihinsel olarak katılmadı.” Bu açıklama daha da sert aslında ama hem düzene hem de sistemin oyunculara bakış açısı anlamında bizlere de çok şey gösteriyor. Asıl King sözlerine şöyle devam ediyor: “Kim savaştı ve ‘Herkesin favorisiyim’ dedi. Sanırım Kim için, hiçbir zaman eşitlik olmayacaktı, zamların ne kadar olacağı da önemli değildi.”

Pek tabii bu dışarıdan bir bakış açısının iki kişi arasındaki yorumu. Esasen, işin aslını astarını anlamak için Kim Cattrall ve Sarah Jessica Parker birbirleri hakkında neler söylemişti bir de onlara bakmak gerek.

2017’de planlanan üçüncü Sex and the City filmi patladığında, Cattrall açıkça projeye ve Parker’a olan hislerini ifade etmekten çekinmemişti. Piers Morgan’a, “Neredeyse bir yıldır ‘hayır’ deyip reddettiğim bir proje hakkında talep ettiğim bir şeyler varmış ya da ‘diva olma’ konusunda kafayı bozmuşum gibi yansıtılıyor, bunlar çok saçma” gibisinden bir açıklama yapmıştı hatta. Aynı açıklamada Cattrall, Samantha Jones’un Sex and the City’deki maceralarını daha da somutlaştırması için siyahi veya latin bir aktris tarafından yeniden canlandırılması gerektiğini de önerdi ve ekledi; ”Hayatımda bir dönemi kapandı ve bunu yeniden açıp açmamak haklı olarak benim vereceğim bir karar.” Evet, belli ki Sex and the City günleri çok geçmişte onun için.

SJP ise o zamandan beri aralarında bir kan davasının olmadığını vurguluyor ve 2018’de People dergisine şunları söylüyor: “Bazılarımızın (filmin gerçekleşmediği için) hayal kırıklığına uğradığını söylemek dışında hiç konuşmadım. Ama Kim’in Piers Morgan’la yaptığı konuşmaya da hiç cevap vermedim. Beni gerçekten inciten şeyler. Bu birlikte deneyimi yaşadık ve harikaydı ve hiçbir şey onun gibi olmayacak. Seyirciyle bir bağlantımız vardı, şehirle ve bu ekiple bir bağımız vardı ve bu çılgın hikayeleri birlikte anlatmalıyız. Bu yüzden bununla uğraşmak istemiyorum. Başka birinin bu rolü oynadığını hayal bile edemezdim. Yani kavga olmadı, tamamen uydurma çünkü aslında hiç cevap vermedim. Ve ileride de cevap vermeyeceğim çünkü (Kim) aklındaki şeyi söyledi ve bu da onun hakkı.”

Parker ayrıca 2018’de Watch What Happens Live sunucusu Andy Cohen’e, Kim’in rol arkadaşlarıyla asla arkadaş olmadığını söylemesinin ardından “kalbinin kırıldığını” söylemiş ve eklemiş: “Bunu çok üzücü buldum çünkü deneyimlerimizi bu şekilde hatırlamıyorum.”

Kırdın beni goddamit!

Hatta üçüncü film için de bir senaryonun zaten yazılmış olduğunu ve filmin ilerlemediği için “hayal kırıklığına uğradığını” da zaten açıklamıştı Parker. “Çok güzel, komik, yürek burkan, neşeli, çok sevilen bir hikayemiz vardı. Hikayeyi anlatamamak ve bu deneyime sahip olmamak sadece bizim için hayal kırıklığı yaratmıyor; yeni filmi bekleyen izleyiciler de söz konusu.”

Şimdiye kadar Parker cephesinden gelen açıklamalara baktık ama Cattrall’da kendi açısından üzücü şeyler yaşamış gibi duruyor aslında. 2018’de Parker, Cattrall’ın erkek kardeşinin ölümü için başsağlığı dilediğinde Cattrall: ”Sürekli iletişim kurmaya çabalıyor olman hem o zaman hem de şimdi ne kadar acımasız olduğunu üzücü bir şekilde hatırlatıyor” (!) tarzında bir açıklama yapıyor mesela…

Cattrall hızını alamamış olmalı ki kısa bir süre sonra bir de Instagram’dan şöyle bir şey paslıyor:

”Şunu açıklamama izin ver, (hâlâ net bir şekilde ifade edemediysem) Sen benim ailem değilsin. Sen benim arkadaşım değilsin.”

Vov.

Parker ise gene cool yaparak 2018’de “Onsuz başka bir film yapmayı hayal edebiliyor muyum, emin değilim” demişti ve gerginliği azaltmaya çabalamıştı. Ayrıca ısrarla bu olayın bir ”catfight” yani kedi dalaşı gibi bir mevzu olmadığını da söyleyip duruyor.

Hmmm… Gerçekten mi?

Gel gelelim Cattrall, Temmuz 2019’da Daily Mail’e üçüncü filmde yer almayı “asla” kabul etmeyeceğini tekrar söylüyor (artık hepimizin anladığına inanıyoruz) ve bazı kesimlere göre de Parker ile olan düşmanlığının bu kararın bir parçası olduğunu açıkça da ima ediyor. Bu yorum ortaya çıkmadan hemen önce ise James Andrew Miller’ın Origins podcast’inde Cattrall’ın aslında senaryodan memnun olmadığı ortaya çıkıyor.

Miller, Kasım 2018’de “Kim’e yakın insanlar, senaryonun Samantha karakterine pek bir şey sunamayacağına inanıyor. Mr. Big’in geçireceği kalp krizine vurgu yapıyor hikaye. Filmin geri kalanı da, dört kadın arasındaki ilişkiden çok Carrie’nin Big’in ölümünü nasıl atlattığını anlatıyor” açıklamasında bulunuyor…

Dındırıdırınnn…

Parker da aslında Samantha’yı başka kimsenin oynayamayacağını söylese de gelecekte sözü konusu olacak yeni Sex and the City yapımları için de fikirlerini açıklamaktan da çekinmiyor. Belli ki her şeye rağmen var bazı planlar… ”Bu olabilecek yeni yapımı serinin devamı ya da yeniden çekimi gibi düşünmeyin. Biz bunu, o karakterleri yeniden ‘ziyaret’ edecekmişiz gibi kurguluyoruz.”

Cattrall, Los Angeles Times’a Parker’la olan ilişkisi tekrar ve tekrar sorulduğunda ise: “Her şey Google’da, bu yüzden söylediğim her şey hakkında sizi Google’a davet ediyorum. Etrafımda olup bitenlere baktığımda hiç pişmanlık duymuyorum” diyerek her zamanki kendinden emin tavrıyla yapıştırıyor gene cevabı.

Geçtiğimiz günlerde Women’s Prize For Fiction Podcast ile yaptığı yeni bir röportajda da geçmişte yorucu programı ve işine olan tutkusu sebebiyle anneliğin uygulanabilir bir seçenek olmadığını düşündüğünü söylüyor ve ekliyor: ”Artık genç bir kadın olarak kabul edilmiyordum… Rollerim daha genç ve daha genç kadınlar tarafından üstleniliyordu. Demek sistem buydu ve hâlâ büyük ölçüde öyle… Oysa ben (o yaşta) Sex in the City gibi bir dizide özellikle cinsellik hakkında feminist bir duruşa sahip bir rol üstlenmiştim. Yani her şey kapsayıcıydı ve çoğu çok eğlenceliydi. Ve o karakteri çok sevdim biliyorsun. Film yapmak istemediğim için sosyal medyada çok fazla üzüldüğümü de hatırlıyorum. Bu şaşırtıcıydı.”

Artık hangi tarafa hak vereceğiniz size kalmış. Kaldı ki herkes haklı da olabilir. Ayrıca konuya dair her geçen gün yeni açıklamalar ortaya çıktığı için hak vereceğiniz taraf değişmeye çok açık da olabilir, bizden söylemesi. Sanıyoruz ki hepimiz Cattrall’ın muhtemelen yeniden ‘asla’ ekibin bir parçası olmayacağını da anladık… Fakat Carrie, Charlotte ve Miranda’yı Samantha’sız hayal etmek epey zor değil mi sizce de? Yani Joey Tribbiani olmadan yeniden çekilen bir Friends gibi… Kalpler kırık ve biraz tatsız. Ne yapalım her durumda eğer yeni Sex and the City bölümleri bizleri bekliyorsa… Büyük ihtimalle izliyor olacağız.

Sex and the City buluşması Sex and the City buluşması Sex and the City buluşması Sex and the City buluşması