Büyüklere masallar

Ya da şöyle ifade edelim: bize göre, şu ara izlemeniz gereken animasyonları sıraladık.

Yasal olmayan uyarı:

***Bu liste tamamen kişisel görüşlere göre şekillendirilmiştir. Listenin içinde yer alan öneriler ise son dönemin popüler yapıları göz önünde bulundurularak seçilmiştir.

Gerçek hayattan kaçmanın en keyifli yollarından animasyon izlemek. Devlerin, elflerin, tek boynuzlu atların ve sihirli güçlerin gerçek olduğu bir dünyanın kapılarından içeri adım atmak ise en güzeli. Tabii karşımıza çıkan maceralar her daim eğlenceli olamayabiliyor. Kimi zaman öyle hissetmesek de cesur davranmamız ve maceranın sonunda rahat bir nefes aldığımız zamanlar da var.

O halde başlayalım.

Rick and Morty

En baştan uyaralım; Rick and Morty kısa bir süre sonra Netflix’ten kalkabilir. Zira Netflix’in Adult Swim’e telif ödemesi yapmadığı söylentileri ortada geziniyor. İlk olarak FOX TV’de gösterilen, ardından haklarının satın alınmasıyla birlikte bir Netflix orijinali olarak bizlere sunulan Rick and Morty’i tarif edecek mantıklı bir cümle kurmak ise imkansız.

Daha yayınlandığı ilk bölümden kült olacağı sinyallerini veren ve bunu da başaran Rick and Morty’i hala izlemediyseniz işten bir hafta izin alıp ekran başına geçin. Aksi gerçekleşene kadar da lütfen bizimle iletişime geçmeyin.

İsyan çıkaran bir sosa imza atan, şeytani kötülüğün eğlenceli olabileceğine bizi inandıran ve masum bir çocuğun tutukluğu karşısında başına gelenleri hak ettiğini düşünmenize sebep veren Rick and Morty, ahlak yargılarınızı yerle bir edecek.

Üstün zekalı Rick ve onun pek de üstün olmayan, hatta hiç üstün olmayan torunu Morty ile birlikte kötülüğe karşı savaşmaya hazırlıklı olun. Bir saniye… Çoğu zaman ortaya çıkan kaosun sebebi Rick ve Morty değil miydi? İzlemediyseniz ezberden lütfen cevap vermeyin. İzleyin.

Adventure Time

Adventure Time’ın sadece ilk üç sezonuna bünyesinde yer veren Netflix’e sormak istediğimiz bir soru var; Devam bölümleri ne zaman gelecek? İzlememiz gereken yedi sezon daha var! Biz farklı yollardan Adventure Time’a devam etmenin yollarını ararken size Finn ve Jake’ten bahsedelim. Finn 12 yaşında maceraperest bir çocuk, Jake ise onun süper güçlere sahip olan en iyi köpek dostu. Onların sevgisini kazanmaya, bir yandan ise onları sabote etmeye çalışan Ice King’in, ayna karşısında kendi kendine konuşan oyun makinesi BMO’nun ve Finn’in platonik aşkı Princess Bubblegum’ın çekirdek kadroyu oluşturduğu bir serüvene katılacağınızı ve hiç de pişman olmayacağınızı şimdiden belirtelim.

Ufak bir uyarı: Kendinizi bir anda elmalı turta peşinde koşarken ya da evrenin bütün sırlarını öğrenirken bulabilirsiniz. Drama kraliçesi Lumpy Space Princess’ın sorunlarını çözmeniz gereken zamanlar da olacak tabii.

Final Space

Bir dizinin karakterine gıcık olmanıza rağmen izlediğiniz oldu mu? Örnek verelim; Girls. Final Space’i izlemeye başladığınızda da aynı hisler içinde olacaksınız. Tabii Mooncake ile tanışana kadar. Ondan sonrasında Mooncake’i gördüğünüz her an, ona bir çatal saplayıp yeme isteğiyle dolup taşacaksınız. Hayır, barbar değiliz. Sadece Mooncake’in çok sevimli olduğunu düşünüyoruz.

Final Space’e haksızlık etmeden önce, Gary’i ilerleyen bölümler içerisinde sevmeye başlayacağınızı ekleyelim. Hatta gevezelik yaparken kendinize hakim olamıyorsanız, insanların sizin için de aynı hisleri beslediği duygusuna kapılabilirsiniz.

Futurama gibi (henüz) bir kült yapım olmasa da bilimkurgu peşinde koşanların mutlaka bir şans vermesi gereken bir yapım Final Space. Üstelik ikinci sezon onayını aldı bile.

Aklınızı çelmeyi başardıysak Final Space’e başlamadan önce yanınıza kurabiye almanızı öneririz. Artık hazırsınız. Şimdi Avocato ve Quinn ile tanışabilirsiniz.

Hilda

Hilda’yı izlemeye başladıktan sonra ailenizin sizi neden ıssız bir ormanda büyütmediğini düşünüp onlara kızabilirsiniz. Tabii içinde yaşadığımız gerçeklikteki sonuçları bambaşka olsa da Hilda’nın yaşadığı dünyanın sundukları bir hayli cezbedici. Devlerin, elflerin veya üzerine onlara izin almadan bindiğiniz için size kızan Woff’ların ve gündüz taşa dönüşen trollerin var olduğu bir dünyada karşımıza çıkan Hilda’nın cesaretini kıskanmamak elde değil. Evcil hayvanı Twig, minik dostu Alfur, dakik Frida ve kokrak David ile birlikte Trolberg sokaklarını talan etmeye hazırsanız size engel olmayalım.

Bonus: Hilda’nın intro’su Grimes imzası taşıyor.

Steven Universe

Cartoon Network’un bize bir armağanı olan Steven Universe’e de Netflix’te rastlayacaksınız. Kendilerini evrenin koruyucuları olarak tanımlayan “Crystal Gems” ekibinin yarı insan, yarı kristal erkek kardeşi Steven; grubun geri kalanı kadar akıllı veya güçlü değildir. Tabii bu engellerin ekiple birlikte maceraya çıkmasına engel olmadığını animasyonu izlemeye başladığınızda anlayacaksınız.

Henüz izlenecekler listemizde olan ve fragmanı dışında bir aşinalığımız bulunmayan bu animasyonu belki de birlikte tüketiriz. Ne dersiniz?

Castlevania

Evet, bir vampir masalı daha. Ama bu izlemenize mani olmasın. Zira içinde vampir olan her türlü yapımı tüketmeye hazır bekliyorsanız Castlevania hali hazırda bulunan iki sezonuyla sizi beklemekte. Çerez kategorisinden bu listeye giriş yapan Castlevania, izleyecek bir şey bulamadığınızda günü kurtarmak için gölgede sizleri bekliyor. Kurtarılmayı bekleyen bir kasaba söz konusu. Elinizi çabuk tutup harekete geçin. Aksi takdirde sonuçlarına katlanmak zorunda kalacaksınız…

Big Mouth

Ergen dünya, her şey bomboş… Şaka bir yana, Big Mouth ile ilgili söyleyebilecek her şeyi zaten daha önce de dile getirmiştik. Kendimizi tekrar etmekte bir sakınca görmeden sizi şu bağlantıya doğru yönlendirelim.

Disenchantment

Disenchantment’ın adını duymamanıza imkan yok. The Simpsons’ın yaratıcılarının hünerlerini sergilediği bir Netflix orijinali olarak karşımıza çıkan Disenchantment, kendi ayakları üzerinde durmak isteyen bir kadının hikayesini anlatıyor. Tanıdık geliyor mu? Tabii o bizim ve sizin kadar şanslı değil. Prenseslerin, daha doğrusu kadınların söz hakkının pek de olmadığı bir dönemde özgürlüğünü savunan Bean’e sesleniyoruz; yalnız değilsin!

Yine de Bean’in hikayesine katılmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekecek. Zira ilk bölüm düşündüğünüz kadar sürükleyici geçmeyebilir.

BoJack Horseman

BoJack gerçek bir pisliğin teki. Zaten amaç da bu. 1990’lı yıllarda “Horsin Around” adlı sitcom dizisiyle erken yaşta şöhreti yakalayan BoJack’in, 20 yıl sonrasına tanıklık edeceğiniz bir hikaye sizleri bekliyor. Peki, bu ne mi demek oluyor? Erken gelen şöhretinin kırıntıları ile beslenen BoJack, her şeyden ve herkesten şikayet etme hakkını kendinde görüyor. Kalabalığın içinde yaşayan yalnız at adamın trajikomik hikayesi sizi beklediğinizden derin bir şekilde kendine bağlayabilir.  Yan etkilerinin neler olabileceğine göz atmak için fragmanı izleyin.

F is for Family

Amerika’dayız. Yıl 1973. Babaların krallar gibi yaşadığı bir dönemin tam ortasındayız. “Hayatımdan nefret ediyorum, ama yaşamaya devam ediyorum.” diye bağıran Frank’in nidaları arasında ilk bölüme başlayabilirsiniz. Kendisini her konuda haklı gören Frank’in “mükemmel” karakteriyle tanıştıktan sonra ondan vazgeçmekte zorlanabilirsiniz. Yine de baştan uyaralım; F is for Family, size gülme garantisi veren bir seri değil.

Gerçeklik ayarlarınızla oynadığımıza göre yukarıda bahsi geçen evrenler içinden size en çekici olanı yaratmak size kalmış.