Çocuk kitaplarına dadanan çizerler topluluğu: Boyalı Kuş

Yazı: Zeynep Uğur

Siz de hala çocuk kitaplarını severek okuyanlardan, bayramda gelen süslü çikolata kutuları gibi titizlikle saklayanlardan mısınız? Kendi adıma, masalın sadece masal olmadığını düşünmüşümdür hep. Çocukların sokaklarda top oynayamadığı, dedelerinden ninelerinden eskilere dair hikayeleri artık pek de kolay dinleyemedikleri günlerde çocuk kitabı yazmak, zerre kar etmeyeceğini bile bile sırf bu gayeyle yayınevi kurmak özellikle Türkiye’de yıllardan beri takdire şayan bir hareket olagelmiş. Çok basitmiş, hazırlaması çok kolaymış gibi gözüken bu kitapların hazırlanış süreci azımsanmayacak ölçüde zor halbuki, hele ki konu çocuk olunca.

Biz de aranızda bu kitaplara emekte tasarruf yapmayan, önümüze bazen hikayelerden de cazip dünyalar koyan illüstratörleri için dadanlar da olabilir diye düşündük.

Bu çok muhtemel “hassasiyeti” göze alarak, birçok farklı çalışmalar üreten bir illüstratör grubunu ve pembiş tombiş eserlerini sizinle paylaştık. Boyalı Kuş adıyla bir araya gelen tüm bu illüstratörlerin ortak noktası çocuk kitapları için çalışma yapıyor olmaları. Tabii yaş 15’i geçmişse aynı eserler hemen kitap ayraçlarına dönüşebiliyor. Biz kendi meşrebimize göre bir seçki yaptık, evet bu sefer gerçekten minnoşluk sularındayız galiba.

(Anasayfadaki kapak görseli Betül Akzambaklar’a ait ve evet, görsellerin hepsini www.boyalikus.com adresinden aldık.)