Coğrafyaların gücü adına: Anahit’te Habibi Funk gecesi

İsmi bile melodik: Habibi Funk.

Berlin çıkışlı bu plak şirketi, Cezayir’den Fas’a uzanıyor ve Arap müziğinin en özgün seslerini peşine takarak, zengin mi zengin bir koleksiyonu sunuyor dinleyicilere. Jannis Stürtz’ün başı çektiği Habibi Funk, aslında geleneksel müziği, çağdaş formüllerle yorumlayarak günümüze taşıyor. Kuzey Afrika coğrafyasının geçmişinden müzikal bir seçkiyi kendine has mikslerle ince ince işliyor ve tabiri caize hepsine taze kan veriyor. Habibi Funk sayesinde Ahmed Malek, Al Masrieen, Fadoul Daltan gibi isimler yeni nesil dinleyici tarafından yine yeniden keşfedildi.

60’lar, 70’ler ve 80’ler Arap müziğini günümüzde yeniden canlandıran Habibi Funk, 1 Şubat Cumartesi gecesi enerjisi bol bir performansla Anahit’te sahne almaya hazırlanıyor. Aynı gece Habibi Funk öncesinde ise İstanbul sahnesinin gediklilerinden Ece Özel ve nu disco, deep house, afro house gibi farklı türleri harmanlayan Pelintakis de setleriyle Anahit’te olacak, ısınma turlarında vites artıracak.

Şöyle bir programa bakınca; tek bir gecede, elektronik müziğin tüm seslerini bir arada duyma garantisi veren bir etkinlik söz konusu galiba. Etkinliğin arkasında ise elektronik müziğin farklı coğrafyalardaki yorumlarının peşinden ilerleyen Contrapol ve Root var.