Çok güzelsin, yasak mısın?

Günlerdir merakla beklediğimiz 8. Pembe Hayat KuirFest programı açıklandı.

8.Pembe Hayat KuirFest, 24 Ocak Perşembe akşamı Love, Scott filminin gösterileceği açılış töreni ve ardından gerçekleşecek konser ve partiyle sezonu açıyor. Festivalin bu açılış etkinliği de Beyoğlu’nun çok renkli ve sesli kültürünü önemseyen alternatif gösteri ve etkinlik mekanı Anahit Sahne’de gerçekleşecek. Yola çıkış mottosu ise belli: “Çok güzelsin, yasak mısın?”

#gelbizimoralaraortalıkkarışsın

Ankara’da valiliğin tüm LGBTİ etkinlerini keyfi bir biçimde yasaklamasıyla birlikte, bu yıl da KuirFest, 24-27 Ocak tarihleri arasında, festivalin ana ayağı İstanbul’a geliyor. Meraklı gözlerle beklediğimiz film gösterimleri, etkinlikler ve partiler ile dört gün boyunca şehirde güzel bir hareketlilik yaşanacak.

Ekip İstanbul’a gelişlerini de şahane bir tanıtım videosuyla duyurdu.

Türkiye’nin ilk LGBTİ filmleri festivali olan KuirFest, translara yönelik ayrımcılık, nefret suçları, şiddet ve toplumsal dışlanma gibi konularda çalışmalar yapan ve destek hizmeti sunan Pembe Hayat LGBTİ Dayanışma Derneği tarafından düzenlenmektedir.

Her yıl dünya festivallerinde dikkat çeken filmleri görmemizi sağlayan KuirFest, LGBTİ bireylere yönelik ayrımcılığa ve şiddete dikkat çekerken Türkiye’de kuir teorinin ve kuir sanatın konuşulmasına, tartışılmasına vesile oluyor.

#heryerdeyizaşkım

24-27 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin etkinlik mekanları ise Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Fransız Kültür Merkezi ve Tasarım Atölyesi Kadıköy.

Festivalde, kuir sinemanın iyi örneklerinden oluşan, dünya festivallerini görmüş uzun metraj filmlerin gösterileceği “Gökkuşağının Altında”, “Kuir Belgeseller”, LGBTİ anlatılara özgür bir alan açan internet filmlerinin gösterildiği “Kuir Diziler”, geçmişten günümüze sinema tarihine damgasını vurmuş filmlerin gösterileceği “Kült”, Türkiye’de kuir yapımları ve LGBTİ hareketine dair çığır açan filmleri izleyicilerle buluşturan “Ğ” bölümü ve “Kısa Seçkileri” bölümleri yer alıyor.

*Festivalin afişi, #direnayol belgeselinin de yönetmeni Rüzgar Buşki’ye ait