Coldplay’le Ürdün semalarında

Rock’tan pop’a geniş bir skalada ilerleyen, son 20 yılın şahsına münhasır gruplarından Coldplay. Son albümleri Everday Life’ı ise dijital çağa yaraşır bir şekilde YouTube üzerinden verdiği bir konserle tüm dünyaya tanıttı. Ama bu lansmanın arkasında, bahsedilmesi gereken başka bir hikaye daha var.

Şahsen ben, Coldplay konusunda Yellow, Clocks gibi şarkılarına takılıp kalmış olsam da şu ara sanırım günlerce Coldplay dinleyeceğim yine. YouTube’daki konseri çok sağlam çarptı çünkü. Etkisinden çıkamamışken henüz, hızımı alamayıp, ”yeni albümünü tanıttı” demek yerine; dinleyeni, izleyeni büyüledi diyerek coşayım iyice. 

Grubun esas adamı Chris Martin geçtiğimiz günlerde, çevreyle ilgili kaygıları sebebiyle albüm için turneye çıkmayacaklarını duyurmuştu. Müziğin de yeşil olabileceğini düşünen müzisyenler kervanında, ”Başka bir konser mümkün” diyerek dikkat çekici bir şekilde yerini aldı. Ve dün sabah yeni albümü Everyday Life’ın tanıtımını Ürdün’ün başkenti Amman’da YouTube’dan canlı yayımladığı, seyircisiz, iki konserle yaptı.

52 dakikalık albüm, Sunrise (Gündoğumu) ve Sunset (Günbatımı) adlı iki bölümden oluşuyor ve grup Amman’daki ilk konserini de gün doğumunu temsilen 07.00’de (Türkiye saatiyle), ikinci konserini de gün batımını temsilen 17.00’de verdi.

Böylesi güzel fikirlerle yola çıkmaları bile gruba tekrar bağlanmamıza yeterken, dadana dadana keşfedeceğiz ama ilk dinleyişte albümü de sevdiğimi belirteyim.

Akustik gitarları ve piyanoyu bol bol duyduğumuz, bazen şaşırtan ve yer yer -kaçınılmaz olarak- rahatsız eden bir albüm olmuş. Bazı favorilerim de oldu, bir-iki dinlemeden sonra daha iyi karar verebileceğim. 

Sözü çok uzatmadan sizi hemen şu insanı hipnotize eden konser videosuna alalım.

Ayrıca Grup 25 Kasım’da Londra Doğal Tarih Müzesi’nde vereceği konserin tüm gelirini bir çevre kuruluşuna bağışlayacak.

Dünya liderlerinin küresel iklim krizi konusunda, 16 yaşındaki çocuklardan azar işitecek kadar duyarsız kalabildiği şu günlerde, çok şık bir hareket.