Cover cuması: Cornflake Girl – Florence + the Machine

Kuşkusuz Tori Amos’un en ünlü şarkılarından biri Cornflake Girl. 1994 çıkışlı Under the Pink albümünde yer alıyor. Yayınlandığı dönemde, İngiltere’deki müzik listelerinin zirvesine çıkarak Tori Amos’a en büyük uluslararası başarısını getirmişti.

Tüm Tori Amos şarkıları gibi, ilk anda kendini ele vermeyen bir hikayesi var Cornflake Girl’ün; göndermeler, metaforlar üzerinden anlamanız gerekiyor. Bir de bol bol okumanız; internet Tori Amos şarkıları üzerine kafa yoran, onları analiz edip yine yeniden anlamlandıran içeriklerle dolu.

Hayatımın 1/4’lük kısmını sağlam bir Tori Amos dinleyicisi olarak geçirdiğim için bunları çok iyi biliyorum. Hâlâ da Tori Amos dendi mi akan sular durur benim için. Botoksları hakkında bazı soru işaretlerim olsa da, benim kürkçü dükkanım da o. Ve sanırım Cornflake Girl de hayatımda en çok dinlediğim şarkı olabilir. (Keşke bir yerlerden bakabileceğimiz bir istatistik falan olsa da görebilsek…)

Tori Amos’un günümüzdeki karşılığı demek ayıp olur Florence + the Machine için ama ikisinin de dinleyeni aynı yerden vurdukları kesin. Hem ikisinin de kızıl olması tesadüf olmasa gerek…

Cornflake Girl’ün yayınlanmasından tam 24 yıl sonra (!) şarkının bir cover’ını yayınladı Florence + the Machine. Film, dizi, kitap, şarkı fark etmez; sevilen bir eserin yeniden yorumlanması karşısında ilk anda gardını alıyor insan ama bu seferki fazla uzun sürmedi. Hatta ilk notadan eriyip gitti: Kendine has bir şekilde, şarkının özünden de kopmadan yeniden yorumlamış Florence ve tayfası. Hatta biraz da gotik bir hissi var. Tüyleri diken diken eden cinsten… (Abarttım mı?)

Bir not: Cover Cumasında dadandığımız tüm cover’lar orijinal halleriyle Spotify’daki çalma listemizde güçlerini birleştiriyor.