Cover Cuması: Dum Dum Girls – “There Is A Light that Never Goes Out”

Indie bir ihtimaldi ve çok güzeldi…

Neşeliymiş gibi gözüküp sözleriyle sizi ters köşeden vuran şarkılardan biri There Is A Light That Never Goes Out. The Smiths hissiyatını çok iyi anlattığı ve gruba dair tüm özellikleri bünyesinde barındırdığı için başka müzisyenler tarafından yorumlanmasına önyargıyla yaklaşmak mümkün. Morrissey’in sesi, Johnny Marr’ın yanık gitarlarıyla öyle bütünleşmiş ki, başkasına ne gerek var?!

Dum Dum Girls bu açıdan çok riskle bir işe kalkışmıştı There Is A Light That Never Goes Out cover’ıyla. Zaten çok ünlü olan bir şarkıyı alıp cover’layalım onun üzerinden prim yapayım diye düşündüklerini sanmıyorum. Hele ki etraf fanatik The Smiths hayranlarıyla doluyken… Bu şarkıyı sevgiyle ve indie’yle yaklaşmışlar belli. (Anaç ruhum ve ben.) Alıp bükmemiş, hissini bozmamışlar; kendi stilleriyle güzelce yoğurup bize güzel bir cover hediye etmişler.

Gitarların sert sesli olduğu Dum Dum Girls’ün stiliyle aslında biraz daha “karanlık” bir parça olmuş ama Kristin Kontrol ya da nam-ı diğer Dee Dee’nin hafif kırılgan, duru vokalleri o yarı umutlu hali de çok güzel yansıtmış.

Bu arada Cover Cuması adıyla dadandığımız tüm cover’lar ve orijinalleri Spotify’daki çalma listemizde güçlerini birleştiriyor.

https://open.spotify.com/user/det8m6azyo1gm3xva96q4zyqg/playlist/5yz5D3R4dtIQS0xpg1I3nG?si=gxBpAJsfS16zh3NWCDZcwQ