Cover cuması: Hey Joe – Charlotte Gainsbourg

Orijinaliyle zerre alakası olmayan cover’lardan biri daha…

Daha ilk notadan anlıyorsunuz ki bu yorumun Jimi Hendrix versiyonuyla hiçbir ilgi ve alakası yok. Ve yine daha ilk notadan anlıyorsunuz ki bu işin içine Beck sızmış…

Lars von Trier’in her zamanki gibi aşırı olaylı filmi Nyphomaniac’ın soundtrack’inde yer alan şarkı için Beck ve ayrıca filmin başrol oyuncusu olan Charlotte Gainsbourg güçlerini birleştirmiş. Zaten bu ikili Gainsbourg’un IRM albümü için de daha önce bir araya gelmiş, birlikte harika işlere imza atmıştı.

Bu arada filmi izleyenlerin de bileceği üzere, Charlotte Gainsbourg’un filmdeki karakterinin adı da Joe… Bu şarkının seçilmesinde bir sebep var elbette. (Büyük sırrı çözdük!)

Bu arada, Charlotte Gainsbourg’un bir röportajında bu Joe adıyla ilgili çok komik bir şey okumuştum:

Lars von Trier bir gün Charlotte Gainsbourg’u arıyor. “Hey bir film yazıyorum; başrolünde sen olacaksın. Bir nemfomanyağı canlandıracaksın” diyor. Charlotte Gainsbourg da o sıralarda üçüncü çocuğuna hamile. “Bir kızım olacak” diyor, bir-iki laflıyorlar. Lars von Trier telefonu kapatırken soruyor “Kızının adı ne olacak?” diye. “Joe” diyor Charlotte ve Lars von Trier de o an -herhalde- gıcıklığına filmdeki nemfomanyak karakterin de adının Joe olmasına karar vererek deliriyor Charlotte’u.

Yine de kızının adını değiştirmemiş sonradan Charlotte. “Uyma sen ona” dedi herhalde etrafındakiler.

Neyse, az laf, çok iş. Buyurun klipli izleyin.

Bu arada, Cover Cumasında dadandığımız tüm cover’lar, orijinalleriyle birlikte aşağıdaki Spotify listesinde.