Cover cuması: The Smashing Pumpkins – “Landslide”

Fleetwood Mac cover’lamak çok risklidir; grubun kendine has, sıra dışı bir yorumu olduğu için, pek çoklarının ondan vazgeçmesi imkansızdır. Bir kere dinleyen, eğer sevmişse, sıkı sıkı bağlanır; başka yorumları bünyeye kabul ettiremez.

Yine de bu riski alıp Fleetwood Mac cover’lama konusunda yoldan dönmeyen bazı isimler çıkabiliyor. Hatta gariptir ki, onlar da en az Fleetwood Mac kadar şahsına münhasır oldukları için belki de, orijinalini aratmayan yorumlara imza atıyorlar.

The Smashing Pumpkins’in Landslide cover’ı çok eski. Çok çok eski. The Smashing Pumpkins’in Siamese Dream’le ortalığı kasıp kavurduğu, büyük gelecek vadettiği, Billy Corgan’ın saçlarının lüle lüle olduğu dönemlerden kalma. (Vadettiklerini gerçekleştirdiler de aslında ama sonradan kendi kendilerinin karikatürüne dönüştüler, Billy Corgan sağ olsun.)

Önce konserlerde çaldıkları bu cover’ı, sonrasında Pisces Iscariot adlı toplama albümlerinde yayınlamışlardı.

Yazılmış en iyi şarkı sözlerine sahip Landslide. Öldürücü bir etkisi var. The Smashing Pumpkins cover’ı ise sanki orijinalinden daha dokunaklı. Billy Corgan’ın titrek vokallerinden de olabilir, içli içli çalan gitarlardan da… Ya da c) hepsi.

Bu kadar üzülecek ne vardı…

Bu arada, Cover Cuması’nda dadandığımız tüm cover’lar orijinal halleriyle birlikte Spotify’daki şarkı listemizde güçlerini birleştiriyor!