Cover Cuması: TV On the Radio – “Mr. Greives”

Tüm zamanların en komplike ve kafası karışık şarkılarından birini alıp bu kadar özgün bir şekilde yorumlamak, ancak TV On the Radio’nun yapabileceği bir iş.

Eğer şarkının Pixies’e ait olduğunu bilmesem ve 237462734 kere dinlemiş olmasam (çünkü evet, en sevdiğim Pixies şarkısı) tamamen TV On the Radio’nun yarattığı bir parça olduğunu düşünebilirim.

Bobby McFerrin’in Don’t Worry Be Happy’sini dinliyormuş gibi hissedebilirsiniz bir noktada; zira bu cover, baştan sona a capella kaydedilmiş. Hatta fazla ileri gitmek gibi olmasın ama bir ara Türkiye’de Sertab Erener’le de birlikte konser vermiş, hatta stüdyoya girmiş, televizyonlardan eksik olmayan Voice Male’i de hatırlayabilirsiniz. (Yani sadece teknik açısından…)

Çünkü bu şarkıda da enstrümanlar yok; vokallere insan sesiyle yapılmış melodiler eşlik ediyor. Ve tüm detaylar o kadar kusursuz ki, su gibi akıp gidiyor. Aslında TV on the Radio’nun a capella konusunda her zaman vurucu bir kabiliyete sahip (bkz: Ambulence) ama mevzu cover’lar olduğuna göre, sizi 2003 tarihli Young Liars EP’sindeki Mr. Grieves yorumuyla baş başa bırakmak durumundayız. (TV On the Radio şarkının adında bir değişiklik yaparak, Mr. Greives olarak yazıyor albümde.)

Bunu canlı dinlemek vardı bir de!

Bu arada Cover Cuması adıyla dadandığımız tüm cover’lar ve orijinalleri Spotify’daki çalma listemizde güçlerini birleştiriyor.