Dadanılası sahneler: L’appartement ve Charles Aznavour

İnsanı tam kalbinden vuran bir filmdi L’appartement. Bünyenizde zerre romantizm bulundurmasanız bile kaçan fırsatlar, takıntılar ve kovalamacalar peşinde aşkın bu en yakıcı hallerini anlatan filmi izlerken içinizde bir yerlerin kırıldığını hissedebilirsiniz. Zaten nasıl karşı koyabilirsiniz ki, başrollerde Monica Belluci ve Vincent Cassel var!

1996 tarihli, Gilles Mimouni’nin yönettiği Fransa yapımı bu filmin daha sonraları Amerikan versiyonu da çekilmişti, Wicker Park diye. Tabii bir dönem, Amerikan yapımı olmasından dolayı, L’appartement’dan daha çok ses getirmişti Wicker Park ama başrolde Vincent Cassel yerine Josh Hartnett olunca o “yakıcı hisler”den de yoksun kalıyordu film. (Sahiden, bir Josh Hartnett vardı, ne oldu ona?)

Evet, orijinalinin temellerine sadık kalmıştı: takıntı, kaçan fırsatlar vs. vs. bu filmde de vardı ama herhangi bir his uyandıramayacak kadar düz, dümdüz bir filmdi. L’appartement gibi bir yapımın yanında pek zayıf kalmıştı…

L’appartement’ın iç içe geçmiş kurgusu kadar insanı çarpan bir özelliği de müzikleri… Hele bir sahne var ki, filmin akışı içinde izlerken insanı fena çarpıyor.

Monica Belluci ve Vincent Cassel, kendilerini bekleyen gelecekten bihaber, mutlu mesut takıldıkları apartmanlarında Charles Aznavour’un Le temps şarkısı eşliğinde bir dans patlatıyorlar. Gerçek bir görsel şölen!

Film Fransızca da filmdeki o iki saniyelik dublaj nece anlamadık 🙂 Neyse biz sahneyi izleyelim haha!

Bu arada, magazinsel bir bilgi: Monica Belluci ve Vincent Cassel, L’appartement’ın çekimleri sırasında tanışıp aşık oluyorlar. 1999 yılında da evleniyorlar. Romantizm gibi romantizm.