Dadanistler 14 Şubat’ta Jim Jarmusch’la çıkıyormuş

Yazı: Aslı Göymen

Erkeklerin sevgisinin her gün 5 kadın öldürdüğü güzide ülkemizde, 14 Şubat Sevgililer Günü’nün tam ortasına gelmiş bulunuyoruz. Burada bu günün anlam ve önemine zerre kadar değinmek istemiyoruz. Reklamlarından da bıktık, sevginin aşkın erkek egemen zihniyetiyle, heteroseksizmle, namusla, kutsal aileyle ya da tam zıttından “özgürlük, çok eşlilik adına” duygusal sömürü ve yavanlıktan da… Fakat eğer siz de bizim gibi “kardeşim onlar ayağa düşürdü de biz yine de aşka inanıyoruz” derseniz gözlerinizden öper, asıl değinmek istediğimiz şeyi sunarız: Jim Jarmusch’un son filmi Sadece Âşıklar Hayatta Kalır sinemalarda.

Festival’de yakalayamayanlar için Başka Sinema yine dev bir hizmetle karşımızda. Sadece Âşıklar Hayatta Kalır, bugünden itibaren Başka Sinema salonlarında. Saat ve detaylar için buradan bakabilirsiniz (ama lütfen bizim gideceğimiz seansın biletlerini hüpletmeyin).

Mademki Jim Jarmusch dedik, o halde başka bir şeye daha değinelim (hayır muazzam saçlarına değil). Geçenlerde internette Jarmusch’a dadanırken (evet saçlarına dadanmıştık) karşımıza Fatih Şentürk’ün pek keyifli bitirme projesi çıktı. Şentürk’ün Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü bitirme projesi, Jarmusch filmlerinin afişlerini yeniden tasarlamak olmuş. Biz beğendik siz de görün. Bu görsellerin hepsini www.fatihsenturk.com adresinden aldık bu arada.