“Doğum günüm bana geldiğin gündür” kuşağında bugün Oprah Winfrey vs. Demet Akalın

Yazı: Nazlı Sönmez @nozali

Doğum günü dediğimiz olayda pasta çok önemli. Gerçi çocukluk dönemimize denk gelen The Game filmiyle doğum gününün Allah’ını gören bizler için doğum günü sürprizi algısı saçma sapan bir hal aldı. “Anne, bu film mindfuck bir film miymiş?” Her neyse.

Sürprizlerden hoşlanıp hoşlanmamak bir kenara (çünkü kenarda dursun) sürprizlerin ne gibi karşılıklar alacağı da çok belirsiz. Bir insan sürpriz yapıyorsa cesaretlidir. Çünkü riks budur.

Oprah’nın yedi sülalesini, arkadaşının arkadaşına kadar toplayıp tatile gittiğini biliyoruz. Kadın birlik ve beraberlikten yana. İzleyeceğimiz de aşırı samimi bir sürpriz. Canlı yayında stüdyoyu yine yedi ceddiyle doldurmuş. Elinden tuttuğu kocası var ve sürpriz tek değil, biri gidiyor, diğeri geliyor. Ha babam sürpriz, sürekli sürpriz! Yakın arkadaşı Tina Turner, “The Best” şarkısını Oprah için söylemeye geldiğinde, hakikaten insan kendisini orada hissedip, en az Oprah kadar seviniyor.

Bu sürprizin alaturka versiyonunda “iyi ki doğdun sana” ezgileri, kırmızı tabanlı ayakkabı. Yan koltukta cüssesi tamamen yerinde olan Bülent Ersoy ve henüz kavgaya tutuşmadığı Orhan Gencebay, mutsuz sunucular, yarışmaya katıldığı için heyecanlı ama yarışma bitince hiçbir şey olamayacağını, organizasyon çalışanlarının tavırları sayesinde anlayan yarışmacılar ve TOKİ inşaatı büyüklüğünde korkunç bir pasta…

Sonuç Demet Akalın’ın hayatının en korkunç doğum günüsü. Biz de kutlayalım mı? Kutlamayalım sadece cümlelerini çözümleyelim.

“Aa-aa baya pasta falan yapmışınız yani…” derken Demet Akalın aslında şunu diyor; “Koltuk rahattı birden batmaya başladı. Yerimden kalkmamak istiyorum. Koltukla uzaya fırlatılmak istiyorum.”

“Teşekkür ederim. Bunu Bülent Hanım’a vericem” yani; “Pastanıza da size de!”

Bu arada en korkuncu, Demet Akalın pastayı kesmeye çalışırken, Burcu Esmersoy’un Bülent Ersoy’a yalvarması. Dinleyin, kadının “Lütfen ya lütfen!” derken isyanını duyacaksınız. (Ne kadar çok “soy” dedik bu arada.)

Demet Akalın; “Utandım!” (biz de.)