Dört karede ben, şahsen, bizzat kendim: Dolly Parton Challenge da ne ola?

Sosyal medyanın bu yeni akımında, efsanevi müzisyen Dolly Parton’ın öncü olduğunu biliyor muydunuz?

LinkedIn, Facebook, Instagram, Tinder…

Malumunuz, hepsinin kullanım amacı ve hedef kitlesi farklı. Bu mecralarda hesap oluştururken seçilen fotoğraflar da. Mesela LinkedIn’e şöyle yakaları dimdik, profesyonel bir fotoğraf gerekir. Facebook’ta ise cool ve neşeli ama aile üyelerinizin (mesela her paylaşımınızın altına büyük harflerle CANIM KIZIM yazan amcanınızın veya teyzenizin) çok aşırı bulmayacağı tatta bir kare lazım. Instagram malum, şanımız yürüsün dediğimiz yer. Orada da havalı olmak lazım, biraz da moody. Facebook’taki sevecenliğin yerini afili, asimetrik bir poz almalı. Çünkü siz buna değersiniz. Tinder ise… Malum, bu saydıklarımızın hepsi ve birazcık daha seksi.

İşte bu dört farklı mecraya göre kimlik değiştirmemizle dalga geçen bir sosyal medya akımı başladı, mutlaka görmüşsünüzdür. Dörde bölünmüş tek karede dört farklı fotoğrafını paylaşmaya başladı herkes. Her kare, farklı bir sosyal mecraya ayrılmış; haliyle kareler de bir tür şizofrenik bölünme gibi, çok farklı karakterlere savrulabiliyor. Bir yanda çok ciddi bir şekilde gülümserken, hemen altında aşırı cilveli bir bakış atarken görebiliyoruz mesela birini. Sosyal medya söz konusu olduğunda ne kadar farklı kimliklere büründüğümüzü sert bir şekilde suratımıza çarpsa da komik bir akım bir yandan da: herkes bu vesileyle kendi kendiyle dalga geçiyor.

Tabii sadece insan fotoğrafları yok paylaşımlar arasında, kedi-köpek ve hatta mandalina bile gördü bu gözler.

Her şeyi başlatan ise Dolly Parton oldu.

Country müziğin ikonik kraliçesi: ”Hepsini bir arada yapabilen bir kadın bulun” diyerek şu aşağıdakini paylaşmıştı.

Tinder fotoğrafı, 1978 tarihli bir Playboy kapağından. Dolly Parton olmak zor tabii ama hepimiz sosyal medya sağ olsun, onun gibi farklı kimlikleri rahatça üzerimize geçirebiliyoruz, malum. (Henüz Playboy tavşanı olabilen göremedik gerçi.)

Dolly Parton’a diğer ünlüler de katılınca, iş büyüdü tabii ve birkaç gün içerisinde tüm sosyal medyayı sardı. Geçtiğimiz günlerde zirveye çıkan o ünlü muz gibi, herkes kendi versiyonunu yapmaya başladı. (Kesinlikle hayvanlı olanlar en komik.)

Ellen çok komik bir insan…

En gerçekçi LinkedIn karesi Jennifer Garner’ın olabilir.

Naomi Campbell bir de YouTube karesi eklemiş ki… O fotoğrafı neden ve nasıl çekmiş sahiden.

https://www.instagram.com/p/B7rioE9nvfI/

Janet Jackson’ın Facebook fotoğrafındaki ağlayan kadın…

Her şey daha yeni başlıyor, bakalım başka neler gelecek…