Düğünlerin ‘ilk dans’ parçası Taylor Swift’ten: Lover

Taylor Swift, 23 Ağustos’ta çıkacak olan yedinci albümüyle aynı ismi taşıyan yeni parçası ”Lover”ı yayınladı. Sözleri ve müziği ile gözümüzün önünde canlanan o romantik, kutsal an (!) sebebiyle dadanmamız şart oldu…

Tam bir ”albüm şarkıcısı” diye anılan, ABD’li popçumuz (country müziğe veda edeli çok oldu) acaba bu seferki albümle hangi liste başlarında yerini bulacak, ne rekorlar kıracak diye merak ediyoruz. Çünkü malum, Taylor Swift albüm çıkardıysa herkesin önünden çekilmesi, meydanı ona bırakması gerekir.

Biz de ne fan ne hater; sonuna kadar dadanist olduğumuz için buradayız!

Şimdiden dört parçasını dinleme fırsatı bulduğumuz 18 şarkılık albümün ilk yayınlanan single’ı synth-pop tarzında: “Me!”. Ayrıca Taylor’a bu şarkıda Panic! At the Disco grubunun solisti Brendon Urie eşlik ediyor.

Akıllarda “miiiiihiiiihiiii” diye kalan şarkının eğlenceli, renkli klibi de hayranları tarafından çok tutulmuştu hatta kendi gündemini yaratmıştı; Taylor Swift, ”Klipte ipuçları var” dediği için. Tüm ipuçlarını burada açıklayıp meraklıların keyfini kaçırmayacağız ama meğer albüm isminin ne olacağı da ilk bu klipte açıklanmış. Elbette, ince ipuçlarıyla… Şarkı ve klip, Taylor Swift sevenleri ikiye bölmüştü bu arada. Sevmeyenleri ise iyice birbirine kenetlemiştir diye düşünüyoruz.

”Tam bir Super Bowl şarkısı” deyip hem yeren hem övenler bir yana ”Atanamamış Beyoncé” diyenleri de gördük…

Klip ilk gün 65 milyon izlenerek kendi çapında bir rekor kırmış olsa da, Taylor Swift’in alışık olduğumuz başarı öykülerinin uzağında kaldı diyebiliriz.

Politik bir Taylor

Haziran ayında yayınlanan “You Need to Calm Down” adlı ikinci şarkının klibi ünlüler geçidi gibiydi. Taylor’ın siyasi görüşüyle ilgili verdiği demeçlerden sonra LGBTİ+ görünürlüğüne vesile olduğu bu kliple iyice fan kaybettiği söylense de, mübarek onur ayında yayınlanan bu kliple bizim gönlümüzü kazanmıştı.

Yürek burkanlardan: The Archer

Bu şarkı Taylor’ın yıllar önce yaşadıklarını hatırlatıyor. İlişkiler, arkadaşlar çok yıpratmıştı genç popçumuzu. Özellikle şarkıda da dediği gibi ”’Cause all of my enemies started out friends” kısmı geçmişe bir gönderme adeta. (bkz. ”Dost Bildiklerim”)

Klibi bile olmayan bu şarkıyı Instagram hesabı üzerinden canlı yayın yaparak paylaşan Taylor, The Archer için; ”Savunmasız, dürüst ve duygusal… Sevdiğim bir şarkı” demişti. (Üzdü…)

Of gerçekten kalbimiz acıyor…

Ve evlilik yemini gibi bir şarkı:  Lover!

Neden defalarca dinlediğime dair bir nedenim olmadığı gibi, abartmamak için de hiçbir nedenim yok!

Taylor fanları da zaten bu şarkıyı duyunca evlendiğini düşünmüşler. Şarkılarında ipuçları vermeyi seven şarkıcımız hakkında henüz böyle bir bilgiye ulaşamadık.

Diğer albümlerine göre pamuk şeker kıvamında olan Lover, sevgi dolu bir albüme benzese de diğer 14 şarkıda Taylor neler anlattı merak ediyoruz.

Taylor’ın en güçlü özelliklerinden biri söz yazarlığı olsa da bu albümde iyice basit sözlere kaçmış olması hayranlarını üzdü. Neyse ki sevenleri Taylor’cığımızı çok iyi tanıyor: Tüm hamleleri okuyan, analiz eden kitle, albüm öncesi yayınlan bu şarkılardan daha iyilerini dinleyeceklerine eminler!