Efsane devam ediyor: Tenacious D

Geçmişte başı Şeytan’la belaya giren Tenacious D, yeni albümü Post-Apocalyptico’yla yine çileli bir maceraya doğru sürükleniyor. 

Tenacious D için müzik dünyasının en istikrarlı gruplarından biri dersek, hiç de abartmış olmayız. 90’larda iki aktörün kurduğu komedi rock grubu Tenacious D, o zamandan bu yana birlikte üretmeye, albüm yayınlayıp film ve dizi projeleri yaratmaya devam ediyor. Hit çıkarmanın kolay ama esas istikrarlı olabilmenin dev bir başarı hikayesine dönüştüğü müzik dünyasında Jack Black ve Kyle Gass’in işbirliğinden çıkarılacak ders çok. (Gerçi onların ders vermek gibi bir niyetleri olduğu söylenemez ya…)

1994 doğumlular artık 24 yaşında. Bunu söylememin tek bir sebebi var; tam da o yıl kurulan Tenacious D, neredeyse bir ömür denecek kadar uzun zamandan beri birlikte. Üstelik hem Jack Black’in hem de Kyle Gass’in, Tenacious D’den bağımsız olarak, kendi kariyerleriyle de ful fors yola devam etmelerine rağmen. Burada bizce bir alkışı hak ediyorlar.

Her yönüyle komedi

Zappa’ların zirveye çıkardığı komedi rock türünü, film ve dizi projeleriyle çok ayrı bir yere taşıyor Jack Black ve Kyle Gass. Bir grup olarak tanınmalarını sağlayan ikinci albümleri The Pick of Destiny, çok yönlü olması bakımından sağlam bir işti mesela. Senaryosu, oyunculukları ve müzikleriyle “kült” mertebesine ulaşmayı sonuna kadar hak eden film, her açıdan insanın zihninde iz bırakıyordu. (O kadar absürttü ki zaten unutabilmek imkansız, bir kere denk geldikten sonra…) 

Filmde, bir türlü dikiş tutturamamış iki rock müzisyenini canlandıran Black ve Gass, şeytanın peşine düşüyorlardı. Amaçları şeytanın dişinden bir pena yapmak… Zira bu büyülü penaya sahip olanın gitar çalma kabiliyeti, onu rock tarihinde bir efsaneye dönüştürecek kadar üst seviyelere ulaşıyor. İkili de bu penayı hayatlarında bir dönüm noktası olarak gördükleri için şeytanla pazarlığa koyuluyorlar. Hikayeye göre, bu penaya sahip bir diğer müzisyenin Jeff Buckley olduğu düşünülürse, çok da yanlış bir maceraya giriştikleri söylenemez.

Tamam mı, devam mı?

2006 tarihli The Pick of Destiny (Kaderin Penası) zaman içinde Tenacious D’nin en önemli eserine dönüştüğü için, haliyle bir devam filmi/albümü beklentisi hiç dinmedi gönüllerde.

Hatta birkaç yıl önce, bu konuda artık kolları sıvayacaklarına dair bir açıklama gelmişti Tenacious D cephesinden. İnternette yayınlanacakları bir seriye girişeceklerdi bu sefer. Fakat konuyu üstü kapalı geçiyorlardı. Pek detay yoktu. İzleyici de yavaş yavaş unutmak üzereydi ki, o malum YouTube projesi çıkageldi: Tenacious D in Post-Apocalyptico.

Fakat The Pick of Destiny’yle zerre alakası yoktu.

Kıyamet senaryosu

2016’da Trump’ın seçilmesiyle birlikte onlar da bambaşka bir hikayeye doğru savruluvermişlerdi. The Pick of Destiny’dekinden farklı bir konuyu işlemeye karar vermişlerdi.

İlk bölümü Eylül sonunda paylaşılan çizgi dizi Tenacious D in Post-Apocalyptico (çizimler bizzat Jack Black’in elinden çıkma), 2 Kasım’a kadar YouTube’da yayınlanmaya devam etti. 2 Kasım’da da son bölümün ardından soundtrack’i bir albüm olarak yayınlandı.

Jack Black bu işi “sanat için sanat” amacıyla, herhangi bir maddi kazanç gütmeden yaptıklarını söylüyor. Bu kadar kafalarına göre takılabilmelerinin bir sebebi de bu olsa gerek; Tenacious D in Post-Apocalyptico’da da anlatılan hikaye ve sahneler, o kadar uç ve aykırı ki (absürtlük anlamında) Netflix, Hulu ve Amazon Prime Video gibi pek çok platformdan red yemiş olmasına şaşmamak gerek.

Sıkı müzisyen dostları John Spiker, John Konesky ve Dave Grohl’un da eşlik ettiği müzikleri ise albüm formatına getirilirken, diziyi izlememiş olanların bile hikayeyi anlayacağı şekilde kurgulanmış. Ayrıca albümde, dizide duymadığımız parçalar da var. Doğru bir tabir olur mu bilmiyorum Post-Apocalyptico bir tür konsept albüm gibi. Ama değil gibi de. Neticede bir soundtrack bu. Tabii günün sonunda tüm şarkılar konsept albümlerdeki gibi bir bütünlüğe ulaşıyor… Yine de…

Söz konusu Tenacious D olunca, kafaların karışması normal sayılmalı.