Elton John’un hayatını anlatan fantezi tadında bir müzikal

Yapımcılar efsane müzisyenlerin hayatlarını beyazperdeye taşımayı iyice kafaya koymuş belli ki. 24 Ekim’de vizyona girecek ve Queen’in ikonlaşmak yolundaki yolculuğunu anlatan Bohemian Rhapsody’yi hem meraklı hem de tedirgin bir şekilde bekliyorduk zaten. Şimdi de sırada, Elton John’un biyografisinden uyarlanacak Rocketman var.

Bohemian Rhapsody aslında heyecan verici bir proje. Her şey bir yana, Rami Malek’i beyazperdede, Freddie Mercury rolünde izlemek bile yeterli olacak. Ama fragmanları izledikten sonra, o makyajları görünce ben, şahsen, bizzat kendim biraz ürperdim. Rami Malek’in Freddie Mercury rolündeki ilk fotoğrafları film öncesi gaza getirecek kadar iyiydi. Fragman büyüyü bozdu.

Levent Kırca makyajıyla Rami Malek’i role sokmaya çalışmak biraz talihsiz olmuş gibi. Bir de tabii Malek devasa gözleri ve kemikli yüz yapısıyla zaten doğal olarak da gösterişli bir tip. Freddie Mercury’nin gençlik yıllarındaki makyajıyla daha da şenlikli bir tablo çıkmış ortaya.

Ama burada bir fangirl olarak bir itirafta bulunmak istiyorum: Rami Malek çok sağlam bir oyuncu. Rolüne kendini deli gibi adayanlardan. Yine dev uğraştığı belli. Yüzümüzü kara çıkarmaz umarım.

Gelelim, Elton John’lu filme… Bu filmin adı da Rocketman. Aynı Bohemian Rhapsody gibi, bu film de adını müzisyenin diskografisinden almış. Zaten bir kere düşününce, Rocketman diye şarkı yapmış bir adamın hayatını anlatan filme başka ne ad konulabilirdi ki? Tiny Dancer mı?

İsminin klişeliği bir yana, Rocketman’den ilk fragman yayınlandı.

Madem konuyu makyajla açtık. (Neden bilmiyorum.) Oradan devam edelim. Elton John rolündeki Taaron Egerton da (Kingsman: the Secret Service’te vardı) karaktere dönüşebilmek için türlü makyaj ve saç oyunlarına maruz kalmış. Ama onunki doğal duruyor. (Belki o kocaman gözlüklerin arkasında olduğu içindir.) Gerçekten, taraf tutmuyorum ama göz ucuyla bakarken önce belgesel sandım bunu. O derece Elton John’u aratmıyor, duruşu, hareketi.

Taron Egerton dışında Jamie Bell, Richard Madden (Rob Stark) ve Bryce Dallas Howard’ın da oyuncu kadrosunda olduğu film (sonuncusu neden burada, anlamadık) göreceğiniz üzere, fantezi soslu coşkulu bir müzikal. 1972 yılında büyük çıkış yapmasını sağlayan Honky Chateau albümüne ve onu izleyen olaylara odaklanan filmde Elton John klasiklerini, oyuncuların yorumlarıyla dinliyoruz.

Hayatı müzikal olmaya en müsait isimlerden biri Elton John. O yüzden Rocketman çok da riskli bir kulvarda ilerlemiyor. Yine de fragmana kanıp fazla bir şey ummayalım. Bazen en garanti iş bile, bütününde çok falsolu olabiliyor.

Rocketman için Mayıs 2019’a kadar bekleyeceğiz.