Emmy ödüllerine doğru son iki, üç, dört!

Emmy Ödülleri bu gece, sabaha karşı, yine bizim coğrafyada uykunun en derin saatlerinde sahiplerine kavuşacak. Isınma turlarına başlıyoruz. İlk olarak, Emmy’lerin “gizli ünlü”leriyle karşınızdayız.

Emmy Ödülleri dağıt dağıt bitmeyen kategorilerle dolu. Televizyon dünyasında yer alan her iş tanımı için detaylandırılmış ödül kategorileri bulunuyor, geçen hafta da bahsetmiştik. Bizim “Emmy Ödülleri” diye izlediğimiz, kırmızı halısına abur cubur tıkınarak baktığımız gece ise bu akşam ama daha çok var, ikinci REM uykumuza kadar beklememiz gerekiyor. Uyanık kalmak isteyenler için son derece dadanılabilir, gereksiz bilgileri derledik, birkaç ayrı yazı altında topladık. (Kadınların Emmy’si yazısına buradan, Hayalkırıklıklarının öfkeye dönüştüğü Emmy’sizlikler yazısına da şuradan ulaşabilirsiniz.)

İşte ilki: Bu sene sanat kategorilerinde bol ödül toplayan ancak sevgili yurdumuzda sadece belli bir kitlenin bildiği yapımları takdimimizdir.

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

FX’te yayınlanan dizi, American Horror Story, Glee ve Nip/Tuck’ın yaratıcıları Brad Falchuk ile Ryan Murphy’nin imzasını taşıyor. Aynı American Horror Story gibi, American Crime Story de bir antoloji dizisi aslında. Her sezon başka bir suç hikayesi etrafında şekilleniyor. The People v. O. J. Simpson: American Crime Story, dizinin ilk sezonuydu ve Jeffrey Toobin’in O. J. Simpson davası üzerine yazdığı kitabın bir uyarlaması niteliğindeydi. Dizi o sene 13 dalda Emmy adayı oldu ve dokuzunu kazandı. Bu sene sanat kategorilerinde dört Emmy’i çoktan cebe indiren dizi, bu akşam da dört ayrı dalda yarışa devam ediyor. 

atlanta donald glover

Atlanta

2016 yılında başlayan ve bu sene ikinci sezonu yayınlanan dizi aslında kült olma yolunda tam gaz ilerliyor. Childish Gambino olarak da bildiğimiz dahi çocuk Donald Glover, dizinin senaristlerinden ve yönetmenlerinden biri; aynı zamanda yapımcısı ve başrol oyuncusu. Glover, Atlanta’da yaşayan bir rapçinin ekonomik ve sosyal sorunlarını, aile ilişkilerini ve müzik piyasasıyla sıkıntılarını anlatıyor. İlk sezonuyla Altın Küre ve Emmy ödülleri kazanan dizi, bu sene de sanat ödüllerinde üç Emmy kazandı ve bu akşam 5 dalda aday. 

Jesus Christ Superstar Live in Concert - Season 2018

Jesus Christ Superstar Live in Concert

Jesus Christ Superstar, 1970 yılında Andrew Lloyd Webber’in bestelediği operalardan biri. Phantom of the Opera, Evita, Cats gibi hit üstüne hit yazmaya doymayan bir kişilik kendisi. Jesus Christ Superstar şimdiye kadar pek çok kez sahnelendi ve filme çekildi. İsa’nın hayatının son bir haftasının anlatıldığı müzikalin, What’s the Buzz?, Hosanna ve I Don’t Know How to Love Him gibi kültleşmiş pek çok şarkısı var. 2018 yapımı ise İsa rolü için John Legend’ın seçilmesiyle epey dikkat çekmişti. Sanat kategorilerinde beş Emmy alan konser filmi, bu akşam da üç dalda aday.