Emmy’lerde ilk raundun ardından

Emmy’lerde kreatif dallarda ilk ödüller verildi. 

Emmy Ödülleri, aslında yıl boyunca, pek çok kategoride veriliyor. Bizi ekran başına kitleyen, sabahı sabah etmemizin sebebi olana Primetime Emmy Ödülleri deniyor. Yalnız Primetime için bile o kadar çok kategori var ki, ödüller farklı günlerde yapılan törenlerle dağıtılıyor. Atıştırmalıklarımızı hazır edip, harika bir başlangıç yaptıktan sonra, göz kapaklarımız düşene kadar izlemekte direneceğimiz malum tören bu sene 17 Eylül’ü 18’e bağlayan gece gerçekleşecek. 

En İyi Casting, StoryBoard Sanatçısı, Dönem Kostümleri, Ses Miksajı gibi detaylı pek çok teknik ve sanatsal dalda ise ödüller (bu ödülleri de “Creative Arts” adı altında topluyorlar) geçtiğimiz cumartesi ve pazar günleri dağıtıldı. Diziler, dizilerimiz arasında yedi dalda ödül alarak başı çeken Game of Thrones oldu. Arkasından The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story, Atlanta, The Crown, The Handmaid’s Tale, Westworld ve USS Callister bölümüyle Black Mirror geliyor. 

Televizyon programlarında ise Saturday Night Live yedi ödül; rahmetli Anthony Bourdain’in programı, Anthony Bourdain: Parts Unknown da beş ödül alarak, ortalığı sildi süpürdü. Onları dadanmaya doyamadığımız RuPaul’s Drag Race ve Queer Eye takip ediyor. Ayrıca Rick and Morty de En İyi Animasyon ödülünü; Tiffany Haddish konuk olduğu SNL bölümüyle, Komedi Türünde En İyi Kadın Konuk Oyuncu ödülünü aldı. 

Ödüllerin büyük çoğunluğu böylece dağıtıldı, bitti. Şimdi gözümüzü kırmızı halıya diktik, bekliyoruz. Tina Fey, Kit Harington, Millie Bobby Brown, Alec Baldwin ödülleri takdim edecek ünlülerden bazıları. 

En sona bıraktığımız esas meseleye gelecek olursak… Bu seneki törenin sunucuları Michael Che ve Colin Jost olacak. SNL’den tanıdığımız ikilinin ismi açıklandığında, büyük hayal kırıklığı yarattı. Zira Emmy ödülleri, Time’s Up hareketinden bu yana dördüncü kez düzenlenecek ve dördüncü kez sunucular erkek olacak. Üstelik Che hakkında da taciz ve zorbalık suçlamaları var. Che ise geleneksel ve sosyal medyada yargısız infaz yapıldığını ima edecek sözler söylemiş. Bakalım bu sene Emmy’de politik atmosfer nasıl olacak, Time’s Up, MeToo ve Trump göndermeleri törenin tonunu ne kadar etkileyecek, haftaya göreceğiz.