En samimi haliyle, Marianne Fatihfull

Sonbahar’a çok yakışan, Marianne Faithfull’dan hiç beklenmeyecek bir şekilde “iç ısıtan” bir albüm Negative Capability… Yoksa sahiden yaşlandı mı artık?!

Negative Capability, Marianne Faithfull’un 21. stüdyo albümü. Karşısında her daim saygı duruşuna geçmek lazım aslında ama “21” sayısı, engellere rağmen istikrarını bozmayan kariyerini bizim gözümüzde daha da hayran olunası kılıyor. Üstelik, her albümü için büyük bir özen ve emek harcıyor Marianne Faithfull; yıllar boyunca kendini kanıtlayıp çoktan bir efsaneye dönüşmüş olmasına sırtını dayamıyor. (Nick Cave’in Marianne Faithfull’la yaptığı şu röportajı da aşağıda bırakalım… Karizmadan yıkılıyor.)

Negative Capability için de The Bad Seeds’in usta müzisyeni Warren Ellis ve PJ Harvey’le yaptığı albümlerden tanıdığımız Rob Ellis’le birlikte stüdyoya girmiş. Bazı parçalarda da kendisine Nick Cave, Mark Lanegan ve Ed Hardcourt gibi isimler eşlik ediyor.

Ayrıca yine bu albüm için kariyerinin en ünlü şarkılarını tekrar kaydetmiş: As Tears Go By, It’s All Over Now, Baby Blue ve Witches’ Song. Hepsi de çok güzel olmuş, orijinal hallerinden bambaşka… Marianne Faithfull kendi kendini cover’lamış gibi.

“Şimdiye kadar yaptığım en samimi albüm diyor” 2 Kasım’da yayınlanan Negative Capability için. Tam da kendine yakışacak cinsten, iddialı bir açıklama.