Esmerlerin suçu ne?

Yazı: Beril Türkmen

Şimdi size ergenliğimden bu yana imrendiğim, açıklayamadığım bir şekilde yerinde olmak istediğim tuhaf kadın karakterlerden bahsedeceğim. Bu karakterleri düşündüğümde yadsınamayacak ortak özellikleri olduğunu farkediyorum. Her biri ‘şerefsiz’, her biri egosantrik, her biri bir oyun çevirme/alt etme derdinde… VE HEPSİ ESMER! Küçüklüğümden şunu hatırlarım: Her dizide iyi karakterlerin sarışın kadınlar tarafından canlandırılması ve esmerlerin affedersiniz en puşt karakterlere uygun görülmesi… Anneme nedenini sormuşluğum vardır -net bir cevap alamasam da-. Esmerlerin suçu ne?

bianca

Beverly Hills’in Sinsirella’sı: BIANCA

Güzeller güzeli Bianca… Zengin, zeki, vizyonlu, karizmatik. Eksiği yok fazlası var. Buna rağmen türlü türlü sinsilikler peşinde koşuyor. Öte yandan tam bir sümsük olan Larke ise sarışın, maviş gözlü ve tabii ki iyi kız rolünde. Aman ne şaşırtıcı! (Anneme tam da bu çizgifilmden dem vurarak sormuştum, “Neden esmerler hep kötü rollerde?” diye.)

Seninleyiz Bianca, DİREN BIANCA!

kara melek

Dün, bugün ve daima: KARA MELEK YASEMİN

Sanem Çelik’in canlandırdığı ölümsüz karakter… O bir ikon. O 90’ların modasını kalbinden vuran stili ve şeytana pabuç giydiren kara yüreğiyle Kara Melek Yasemin. Her türlü Ali Cengiz oyunu ve her türlü katakulli ondan sorulur. Yine de hastasıyız – ya da kişisel olarak hastasıydım mı demeliyim?-. Dizinin melek kalpli ablasını da tabii ki Ece Uslu canlandırıyor. Neticede sarı saçlar ve yeşil gözlerde asla kötülük aranmaz, değil mi?

Gogo_Slider_2

Hak ettiği saygıyı göremeyen bir yılan: GOGO YUBARI

Kill Bill Vol.1’de iyi karakter -sarışın- Uma Thurman’ın hakkından gelmeye beş kala şansızlığının azizliğine uğrayan Gogo Yubari’yi saygıyla anmak isterim. 17 yaşındaki Japon Gogo’cuğum, kahküllü kömür siyahı düz saçları, lise üniforması ve elindeki dikenli tokmağıyla (?!) terör estiriyor. Soğukkanlı, yaşından beklenmeyecek kadar yetenekli ve bir o kadar da acımasız. Filmde pisi pisine öldürülsen de seni unutmadık liseli…

Bir de kahraman esmerler var tabii… Powerpuff Girls’ün Buttercup’ı, Mulan ve Sarı Power Ranger’dan önümüzdeki postlarda bahsedeceğim.

giphy (2)