Everything is Love – Benim derdim güzel müzik dinlemek

Yazı: Nazlı Sönmez

Hep de öyleydi. Bana şu hayatta daha da keyif veren bir şey yok. Size yemin ederim tek derdim güzel müzik dinlemek. Kendimi bildim bileli müziğin peşinden koştuğum için herkes sussun ben de müzik dinleyeyim istiyorum. Zaten insanlara hayranlık duyma mevsiminden geçeli çok oldu. Hayranlık duyduğum tek şey yetenek. Beyoncé’deki yeteneğin eşinin benzerinin olmadığını düşünüyorum. Ama insan gibi Beyoncé duyabilmek ne mümkün! Birazdan anlatacağım bir Lemonade meselesi var, beni orada daha iyi anlayacaksınız. 

Önce şu videoyu izleyin, Mona Lisa’ya bakan çiftimizi görün. Bence Jay-Z’nin saçları baya iyi olmuş.

Ama önce “Çok Sevin!” / Everything Is Love 

The Carters olarak çıkardıkları Everything Is Love albümünün bahsettiği evlilik ve ünlülük meseleleri beni zerre ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren yine her zamanki gibi müzik. Albüm müzikal açıdan beni çok besliyor, yüzümü güldürüyor, kalkıp dans ediyorum, kendi derdimi unutuyorum, yeni dans figürleri deniyorum ve en güzeli de stresimi fırlatıp atıyorum. Gökün gürleyip de yağamadığı bir mevsimde yeterince beni geren bir ülkede yaşıyorum ve gerçekten “Bana ne Jay-Z ve Beyonce’nin evliliğinden! Bana müzik verin!” Ama bugün bana güzel müziği verdiler. Sağ olun çılgın çift!

Başınıza neler geldi biliyoruz! 

Elbette insan sanatını, yaşadıkları üzerinden yansıtmayı pek iyi beceriyor. Bu ikilinin de gidip apır sapır şarkılar yapmak yerine kendi hayatlarına değinmeleri, özellikle rap olarak adlandırılan müziğin altında canlarını sıkan meseleleri tek tek sıralamaları, bunu yaparken sonsuz müzikal imkandan yararlanmaları nefis bir şey. Önce Beyoncé derdini anlattı, sonra Jay-Z’yi dinlemeye çalıştık derken Everything Is Love, en sonunda bana çok iyi geldi.

Şu “Lemonade” Meselesi 

2016 yılında bir adet uzun metrajla birlikte gelen Beyoncé albümü Lemonade sadece değerli eşi Jay-Z’nin stream kanalı Tidal’da yayınlandı. Ben 2016’dan beri bu meseleye aşırı üzülüyorum. Spotify kullanıcısıyım, hiçbir kanalı övme derdim yok ama ben neden bu albümü dinleyemedim ya? Lemonade, sözleriyle bir kadın direniş albümüydü. Bununla birlikte pop, rap, rock, blues, soul ve hatta country müzik bile çılgınlarca akıyordu albümde. Bazen “Ya Jay-Z bu kadını kıskandı da ondan mı Spotify’a koymadı bu albümü” gibi sorular da sordum. Fakat geçtiğimiz günlerde “Tidal dinlenme sayılarını şişirdi” haberiyle ve işte mahkemesi, davası detaylarıyla ilgili bir sürü şey gördüm. Gerçeği bilemem ama bence gerçektir, şişirmiştir o Jay-Z!

bbb

Bana neden küfür ediyorsun Beyoncé? 

Everything Is Love albümünü açıp NICE şarkısını dinlemeye başladığınız zaman, mikrofonu eline alan Beyoncé, “Eğer streaming rakamlarını önemseseydim, Lemonade’i Spotify’a koyardım!” diyor. Bunu dediği şarkı ve albümü de Spotify’da dinliyorum bu arada! Sonra da bir sürü “Fuck you!” diyor.

Bunu hak etmedim! 

My success can’t be quantified / If I gave two fucks about streaming numbers, would’ve put Lemonade up on Spotify / Fuck you, fuck you.”