Festivaller sardı dört bir yanımızı

Eylül – Ekim ayları sadece Avrupa ve Amerika için değil, Türkiye için de festival vakti. Bu aylarda İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Ayvalık, Malatya film salonlarını festival izleyicisi dolduruyor. Kimine uzaktan, kimine yakından dadanabildiğimiz bu festivalleri kronolojik olarak not düşmek istedik. 

Adana Film Festivali (22 – 30 Eylül)

Adana Film Festivali, eski adıyla Altın Koza Film Festivali, bu sene 25. kez düzenlendi. Festivalde, Kül En Saf Beyazdır, Blaze, Şüphe, Anons, Mutlu Lazzaro, Biz Hayvanlar ve daha pek çok film, dünya festivallerinde ilk gösterimlerini yaptıktan sonra Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi.

Tomris Giritlioğlu, Ahmet Mümtaz Taylan, Cihan Ünal, Mehmet Açar, Mustafa Presheva, Nebil Özgentürk ve Tuba Büyüküstün’den oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi, yarışan 15 film arasından Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin yönettiği Sibel’i en iyi film seçti. 

sibel

Antalya Film Festivali (29 Eylül – 5 Ekim)

Açılışını Asghar Farhadi’nin de katılımıyla Everybody Knows filmiyle yaptı Antalya Film Festivali. Everybody Knows, bu seneki Cannes Film Festivali’nin de açılış filmiydi. Festivalin bu seneki en ilgi çekici etkinliği ise Bela Tar’ın düzenleyeceği film atölyesi. İlk gösterimlerini Cannes, Venedik ve Toronto festivallerinde yapmış pek çok film Adana’dan sonra Antalya’da izleyiciyle buluşuyor.

Ulusal Yarışma (30 Eylül – 4 Ekim)

55. Ulusal Yarışma, bu yıl ikinci kez İstanbul’da düzenleniyor. Bu seneki jüri, Duygu Sağıroğlu, Fatma Girik, Gülsün Karamustafa, Murathan Mungan, Hazar Ergüçlü, Onur Saylak ve Uğur Vardan’dan oluşuyor. Beyoğlu Sineması’nda gösterimi gerçekleşecek filmler arasında Arada, Parçalar ve Renksiz Rüya yer alıyor. Ayrıca Cezayir’de Nasıl Festivaller İstiyoruz?, Türkiye Sineması’nın Değişen Yüzü ve Yetersiz Bakiye panelleri gerçekleşecek. 

Ayvalık Film Festivali (5 Ekim – 10 Ekim)

Başka Sinema’nın düzenlediği festivalin direktörü Azize Tan. Tan, dokuz yıl İstanbul Film Festivali’nin direktörlüğünü yapmıştı ve 2016’dan beri de Başka Sinema direktörlüğünü sürdürüyor. Festival bünyesinde bir yarışma düzenlenmiyor ancak yaratıcılığı, ilhamı ve sanatsal başarıyı desteklemek ve teşvik etmek amacıyla Yılın Yönetmeni Ödülü verilecek. Dadanizm’den Seden Mestan da festival öncesi favorilerini burada sıralamıştı. Seden ayrıca festivalden izlenimlerini aktarmak için Ayvalık’ta olacak.

the-favourite-image-credit_-yorgos-lanthimos-rachel-weisz-olivia-colman-e1532374834538

Ayvalık Film Festivali’nin açılışını The Favourite yapacak.

Filmekimi (5 – 14 Ekim)

Seden Mestan Ayvalık’tan bildirirken, ben de Filmekimi’ne dadanmak üzere hazırlıklarımı tamamladım. Daha önce festivalden önerilerimi de burada paylaşmıştım. Festival İstanbul’un ardından 12 – 16 Ekim tarihlerinde Ankara’da ve 19 – 23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de olacak. 

A Star is Born

Filmekimi’nin merakla beklenen filmlerinden biri A Star is Born

KısaKes Kısa Film Festivali (12 – 17 Ekim)

Festival boyunca Kadıköy Sineması, Soho House, Silüet Sahne, Bahçeşehir Üniversitesi Cep Sineması’nda kısa film seçkileri gösterilecek. Ayrıca film yapmak isteyenlere yönelik sıkı bir atölye ve söyleşi ajandası da mevcut.