Geçmişe ışınlanmış gibi: Peter Jackson’dan The Beatles filmi geliyor

Peter Jackson’ın yönetmenliğinde yeni bir The Beatles filmi geliyor.

Paul McCartney’i de Elijah Wood canlandıracakmış. Şaka şaka… Öyle bir şey yok. Zaten söz konusu film, biyografik özellikler taşıyan bir kurgu değil. Peter Jackson, efsane grubun 1969 tarihli son albümü Let It Be’nin kayıtları sırasında Michael Lindsay-Hogg çekilmiş görüntülerden bir derleme hazırlayacak.

Geçtiğimiz yıl, They Shall Not Grow Old adlı, Birinci Dünya Savaşı hakkında bir belgesel yayınlamış olan Peter Jackson, bu sefer toplam 55 saatlik görüntü ve 140 saatlik ses kaydının önüne oturup an be an The Beatles’ın stüdyodaki hallerini izleyen bir film oluşturacak.

Ringo Starr, Paul McCartney, Yoko Ono ve Olivia Harrison’dan izin alan ve grubun plak şirketi Apple’la işbirliği yapan Peter Jackson  Guardian’daki habere göre “Kendimi zaman makinesiyle 1969’a ışınlanmış, bu dört arkadaşın yanına oturup birlikte ne kadar harika müzik yaptıklarını izliyor gibiyim” demiş. Yani 55 saat The Beatles videosu izleyip 140 saatlik ses kaydı dinledikten sonra kendisini bizzat orada hissetmeye başlaması normal zaten.

1970 yılında grup üyeleri yollarını ayıracağını açıklayınca Let It Be adında yine Michael Lindsay-Hogg’un çektiği görüntülerden oluşan (çatıdaki meşhur son konserleri de var hatta) bir belgesel yayınlanmıştı. Peter Jackson’ın bu görüntülerden nasıl bir şey çıkaracağını ise insan merak ediyor tabii. Klasik anlamda bir belgesel olmayacak gibi… Grubun dağılmadan tam 18 ay önce çekilen bu videolar da son kült anlara şahitlik ettiği için ayrıca mühim elbette.