George R. R. Martin ve ilk Game of Thrones ilhamı

Turtle power!

Hayalgücünün tutsağı olduğumuz yazar George R. R. Martin, geçtiğimiz günlerde yeni romanı Fire and Blood’ı tanıtmak için, talk-show’ların efendisi Stephen Colbert’ın programına katılmıştı ve daha önce pek de bilinmeyen bir hikayesini anlatmıştı.

Aslında her şey çok hızlı ilerliyor programda: Stephen Colbert, George R. R. Martin’in yakasına taktığı kaplumbağa şeklindeki mor broşa iltifat ediyor ve bir anda zaman yolculuğuna çıkıyorlar.

“Kaplumbağaları çok seviyorum” diye anlatmaya başlıyor Corc Ar Ar. “Yazarlık kariyerim de aslında onlar sayesinde başladı. New Jersey’deki bir sosyal konut projesinde yaşıyordum o zamanlar ve eve evcil hayvan sokmam yasaktı. Kaplumbağalar hariç.”

Bunun üzerine evine süs kaplumbağaları alıyor ünlü yazar. Şu akvaryuma benzer, içinde miniyatür palmiye gibi süslerin olduğu cam kaselerin içinde yaşayanlardan… Gel zaman git zaman, yazarımız bu kaplumbağaların olmadık zamanlarda, erkenden öldüklerini fark ediyor. Hem de hepsini kararında beslemesine ve her şeyi doğru yapmasına rağmen.

Bunun üzerine kafasında çarklar dönmeye başlıyor ve Game of Thrones’un da temellerine atacak ilk hikayeyi kafasında oluşturmaya başlıyor: Ya bu kaplumbağalar, o akvaryumun içindeki süs tahtı ele geçirmek için birbirlerini canice öldürmeye koyulmuşlarsa?

Üzgünüz Ned Stark; beklenmedik ölümünün sebebi şimdi daha iyi anlaşıldı.