Gladiator cephesinden beklenmedik bir devam filmi haberi

Kafa karıştırıcı bir haber: Ridley Scott, Gladyatör’ün devam filmini çekmek istiyor.

Kafa karıştırıcı dememizin bir sebebi var elbette. Russell Crowe’u kariyerinin zirvesine çıkarıp kendisine bir de En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını getiren, gencecik Joaquin Phoenix’i iktidar hırsını tek bir el hareketiyle suratımıza çarpan Commodus rolünde izlediğimiz (o da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ına aday olmuştu) 2000 tarihli film Gladiator, malum sonundan dolayı kesin olarak bitmişti. Yani bitmesi lazımdı. Hikayeyi oradan alıp nereye götürebilirsiniz ki başka. (Ne fena bir filmdi ama! Kalbimiz paramparça olmuştu; o zaman Game of Thrones falan da izlememişiz, canilikler aklımızı başımızdan almıştı.)

Aslında ilk kafa karıştırıcı haber Nick Cave tarafından gelmişti, yıllar önce. “Gladiator’ın devam filmini çekeceğim” diye açıklamıştı. O zamanlar Nick’in dediğine göre, kendi gibi Avusturalyalı dostu Russell Crowe telefonla kendisini arıyor ve “Hadi şunun devam filmini yaz” diyor. Nick de şaşırıyor, daha önce sadece bir kere senaryo yazmış bir adamdan böyle bir şey istemek cesurca diye düşünüyor. Ama yine de başlıyor çarkları döndürmeye ve şöyle bir planla geliyor: “Russell Crowe’un canlandırdığı ex-general Maximus öldükten sonra arafa düşecek; cennetteki tanrılar onu oraya gönderdiği için. Bu tanrıların hepsi, yeryüzünde popülerliği giderek artan İsa yüzünden yavaş yavaş varlıklarını kaybetmek üzereler ve Maximus’tan da yeniden dünyaya dönüp (yani dirilip) İsa’yı öldürmesini isterler.” Hmmm…

Neyse evet, “Christ Killer” adlı bu proje biraz askıya alınmış gibi gözüküyor çünkü Ridley Scott hikayeyi başka bir açıdan ele almaya hazırlanıyormuş. Hayır, Maximus dirilmiyor ama filmde kurtardığı küçük çocuk ile Commodus’un yeğeni bu sefer kozlarını paylaşıyor.

Ridley Scott ve tayfası bu devam filmi konusunda oldukça ciddi düşünüyor gibi gözüküyor. Hatta senaryoyu The Town ve Hunger Games serisinin de yazarı Peter Craig’e çoktan devretmişler bile.

Ortada henüz bir vizyon tarihi gibi, belirleyici detaylar yok ama belli ki bu 2. Gladiator hakkında daha çok şey duyacağız.

Belki arada Russell Crowe da Nick Cave’i kendi versiyonunu çekmek için ikna eder. Zira Ridley Scott’ın bir röportajında söylediği gibi, Crowe Maximus karakterini yeniden canlandırmak için ölüp bitiyormuş. Eh, Scott’ın devam versiyonunda kesin öldüğüne göre kendisine pek yer olmayacak demek… Gözler Nick Cave’e çevrildi…