Göğsümüzde çiçekler açacak!

Çünkü 26 Haziran akşamı, Zorlu PSM’de nefis bir Caz Festivali açılışı yaşandı. Fakat açılış bu festivalle ilgili ne kadar çok şey anlatsa da festival boyunca yaşanacakları düşündükçe göğsümüzde çiçekler açıyor. Boris Vian gibi konuşmak haddime değil ama günlerin köpüğünü bir kenara bırakıp kendinizi caza vermeye hazırlanın!

Yazı: Nazlı Sönmez

Programın tamamı büyüleyici bir şekilde hazırlandı. Buraya tıklayarak yaşanacak tüm muhteşemlikleri görebilirsiniz. Ama birkaç isim var ki aklımızı başımızdan alıp götürecek. Tek tek dadandık!

29 Haziran – Selen Gülün – Zorlu PSM Drama Sahnesi 

2017 yılında Türkiye’de müzik adına yaşanan en müthiş şeylerden biri Selen Gülün’ün kadın caz sanatçılarını da yanına alarak yaptığı “Kadınlar Matinesi” albümü. Çünkü bu proje kadın dayanışması açısından Türkiye’de bir ilk. Şuraya Selen Gülün’e eşlik edecek konuk sanatçıları koyalım, gerisini siz düşünün:

Konuk sanatçılar: Başak Yavuz, Çağıl Kaya, Ece Göksu, Elif Çağlar Muslu, Ülkü Aybala Sunat, Şirin Soysal

29 Haziran – Cross Currents Trio: Dave Holland, Zakir Hussain, Chris Potter – Zorlu PSM Ana Tiyatro

Çağdaş caz gibi bir tanıma ben çok ısınamıyorum ama bu üç ismin hepsi kendi başına birer efsane! Zorlu PSM Ana Tiyatro’da izleyebileceğiniz bu insanlar başınızı döndürecek. Doğaçlamanın da büyülü bir uyumun da müzikal yeteneğin en net halini de Cross Currents size sunacak.

caz

Avishai Cohen ve sevgi dolu gülümsemesi

3 Temmuz – Avishai Cohen – Sultan Park Swissotel The Bosphorus 

Beş odalı ve müzikle dolu bir evin en küçüğü olan Avishai Cohen, kendi başına caz macerasına düşen ve tamamen kendi imkanlarıyla Chick Corea’nın gözüne girip bir de grubunda çalan kontrabasçı ve piyanist Avishai Cohen, unutmanıza imkan vermeyeceği bir performansla muazzam Swissotel The Bosphorus sahnesine yerleşiyor. (Bir sır, kız kardeşi Anat Cohen’i de festivalde izleyeceğiz. Aşağıda yazdık.)

5 Temmuz – Benjamin Clementine – Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Dünya gözüyle kendisini izleyeceğim için bile gözlerim doluyor. Gerisini siz düşünün. Bu adamı ilk tanıdığımda Burberry defilesinde, çıplak ayaklarıyla piyano çalıyor ve şarkı söylüyordu. Herhangi bir eğitim almadan harika bir piyanist olan ve muhteşem besteler yapan Benjamin yeni nesil müthiş bir şair. İleride Leonard Cohen, Morrissey gibi müzikal şairlerle adının anılacağına eminim. Kaçırmayın!

6 Temmuz – R+R=NOW – UNIQ Açık Hava Sahnesi 

Robert Glasper projesi olan R+R=NOW, gerçekten yıldızlar topluluğu! Cazın kızgın ateşte geleceği müthiş hale şahit olmak için bu konsere kesin gidin. Sahnedeki isimleri unutmayacaksınız! İKSV şöyle demiş kendileri için: “Piyanoda Robert Glasper, multi-enstrümantalist Taylor McFerrin, bas gitarist Derrick Hodge, caz trompetçisi Christian Scott ve Kendrick Lamar’ın zirveyi yakalayan parçalarının arkasındaki isim Terrace Martin”

caz2

BADBADNOTGOOD ile hamam sefası

7 Temmuz – BADBADNOTGOOD / Zara McFarlane  – Küçükçiftlik Bahçe 

25. Caz Festivali’nde en fazla yeteneği aynı sahnede izleme gecesi ödülü 7 Temmuz’a gidiyor çünkü hem BADBADNOTGOOD hem de Zara McFarlane yeni nesil cazın ve genç cazcıların içinde aşırı büyük yükseliş yakalayan ve gördükleri ilgiyi de sonuna kadar hak eden isimler. Aşırı eşsiz bir gece olacak!

9 Temmuz – Anat Cohen & Marcello Gonçalves – Zorlu PSM Drama Sahnesi 

Avishai Cohen’in çıktığı evde bir de kız kardeş vardı. Kendisi Anat Cohen ve 25. Caz Festivali’nin “kardeş” kontenjanını müthiş bir şekilde dolduruyorlar. Klarneti ile sahneye çıkacak Anat Cohen’e birlikte Grammy adaylığı paylaştığı Brezilyalı gitarist Marcello Gonçalves eşlik edecek.

caz3

Allah be!

10 Temmuz – Nick Cave and the Bad Seeds – Küçükçiftlik Park 

Daha ne dememizi isterdiniz?

13 Temmuz – BCUC / Knower – Beykoz Kundura

Beykoz Kundura’nın baş döndürücü atmosferi ile BCUC’un kusursuz caz müziği buluşacak. Bizde yine tüyler diken diken! Kendinizi eğlenceye bırakın. Çünkü sahne sonradan elektronik müzik ikilisi Knower’ın oluyor!

caz4

Güzel yaşlanmışsın…

17 Temmuz – Robert Plant & The Sensational Space Shifters – Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi 

Bu duyduğunuz ses Robert Plant hayranlığımızın sesi! The Sensational Space Shifters ise Robert Plant’in efsane grubu. 25. Caz Festivali’nin son konseri olacak bu performans sonrası sağda solda ağlayan dadanistler görürseniz, onlar biziz.

Isınma turları için özel bir playlist hazırladık: