Güle güle Agnès

Kendine has sahici anlatımıyla sinemanın kalıplarını yerle bir eden Agnès Varda aramızdan ayrıldı…

Son bir aydır herhalde hakkında en çok konuştuğumuz yönetmenlerden biriydi Agnès Varda. Türkiye’deki, şimdiye kadarki en geniş kapsamlı retrospektifi ile İstanbul semalarında adını daha sık duyar olduğumuz Fransız yönetmen, kendisine sevgi dolu bir selam çakan bu retrospektife bizzat gelemese de bir video üzerinden, her zamanki samimiyetiyle bir mesaj iletmişti.

65 yıldır, durup dinlenmeden üretmeye devam eden Agnès Varda, 91 yaşındaydı. Sonrasında erkekler kulübüne evrilen Fransız Yeni Dalga sinemasının öncülerinden olan Agnès Varda, kariyerine aslında fotoğrafçılıkla başlamıştı. Hatta İstanbul’daki retrospektif kapsamında düzenlenen ve yıllardır birlikte çalıştığı Didier Rouget ile Sophie Mandonnet’nin konuşmacı olarak katıldığı söyleşide, Varda’nın bir sonraki projesinin yine fotoğraf üzerine olacağını öğrenmiştik.

2008 tarihli Les plages d’Agnès filmiyle sinemaya yavaştan veda ettiğini sandığımız ama 2017’de sokak sanatçısı JR ile ortak projesi Visages Villages’la enerji dolu bir dönüş yapan Agnès Varda, geçtiğimiz haftalarda da son filmi Varda par Agnès’in Beriln Film Festivali’nde prömiyerini yapmıştı.

Agnès Varda cephesinden yeni haberler almaya alışığız ama ”hayatta böyle bir şansa kim bilir ne zaman erişiriz” diyerek koşarak atladığımız retrospektifinin üzerine böyle bir haber duymak sert bir darbe oldu. Hayalleri, fikirleri, sözlerinin zihnimizde bu kadar kalabalıkken idrak etmesi zor…