Güle güle Arya

“Güle güle Belfast. Güle güle Arya. Güle Güle Game of Thrones.” Yolun açık olsun koca yürekli kız…

Hep derim, “Game of Thrones toplumların afyonudur” diye. Her yeni bölüm çıktığında dizinin fanatikleri tek yürek olup teorilere boğuluyor; neyin neden ve nasıl olabileceğine dair kafa patlatıyor, pazar gecesi internete düşen bölümü herkesten önce izlemek için sabahın köründe uyanıyor, uyanamazsa da tüm gün etrafı saracak spoiler’lara karşı cengaver gibi savaşıyor: Spoiler vererek “tıklama” haberciliği yapılan haber siteleri yerin dibine sokuluyor, “Jon Snow ölmüş” diyerek sezon finalini ortaya bırakıveren iş arkadaşları doğduğuna pişman ediliyor, “Ama bunlar kitapta var zaten” denen densizlerle ağız dalaşına giriliyor (neyse ki onlar da henüz kitaplarda geçmeyen yedinci sezon sırasında bu zalimliği tattı…) ve sonunda ekranın karşısına geçip o meşhur jenerik müziğini duyduğunda milli marş çalıyormuşçasına sonsuz bir duygu dalgalanması yaşayıp iyice coşup coşturuyor.

Kendi deneyimlerimle söyleyebilirim ki Game of Thrones zamanları bizim mahallede şu dünya kupasına kıyasla daha ateşli geçiyor; pazartesi geceleri sokaktaki her iki evden birinden gümbür gümbür dizinin müziği yükseliyor. Durumu yurdum sosyologlarına teslim ediyorum ve esas konuya dönüyorum.

Malumunuz, önümüzde artık bir sezon kaldı. Game of Thrones 2019’da yayınlanacak final sezonuyla yine kalbimizi sıkıştıracak muhtemelen. Yeni sezonu beklemek daha da kötü… Dizinin çekimleri ve post prodüksiyonu hâlâ devam etse de Emilia Clarke, Vanity Fair’da yayınlanan röportajında Daenerys’in tüm sahnelerinin tamamlandığını ve hatta son sahnede olanların kendisini “alt üst ettiğini” söylemişti . (Aslında “Fucked me up” demiş ama Türkçeye gerçek bir leydi gibi çevirmek istedim şu an…)

Heyecanımız nefes kesecek seviyeye ulaşmışken dün Maisie Williams Instagram’da paylaştığı bir fotoğrafla yedi bitirdi bizi.

https://www.instagram.com/p/Bk7fHbnA7Cy/?utm_source=ig_embed

Teorilere gömülmek her Game of Thrones fanatiğinin en sevdiği iş olsa da dizi ekibinin ve George R. R. Martin’in kaçık dehasının bizi nereden vuracağını kestirmek güç. Zombi bozması white walkers, cani ruh hastası psikopat Cersei falan derken üzerimize bolca kan döküleceği belli. Olsun alıştık artık, neticede bu gözler neler gördü. Ama tek bir şeyi yürek kaldırmaz işte: Sakın ölme Arya! Bizi yarı yolda bırakma koca yürekli kız…