Havalimanı kitapçılarında gizli gizli dolaşan bir yazar: Neil Gaiman

Gerçek bir hikaye anlatıcı Neil Gaiman. Kitaplarını ya da çizgi romanlarını okumamış olsanız dahi, Instagram’da anlattıklarıyla bile hayranı olabilirsiniz. Siz yine de yazdıklarını ilk fırsatta okuyun ama…

Neil Gaiman’la ne tanıştım ne de oturup karşılıklı bir sohbete giriştim (yani zaten aksi olsa her gün bununla ilgili bir yazı yazıp hava atardım) ama lise ve üniversite yıllarımı kitaplarıyla saran bu rock star kılıklı yazarı çok iyi tanıyormuşum gibi hissediyorum. (bkz. romantizm) Hâlâ her çıkan kitabını daha ilk haftasında koştur koştur alıp okumayı kendime görev belliyor olmam bir yana, son yıllardaki sosyal medya performansıyla da bana sanki ölümüne kankaymışız hissi vermeye devam ediyor.

Hayatından anları hiçbir zaman aşırıya kaçmadan, sanki bir dost edasıyla (zaten dostuz da…) tatlı tatlı anlatarak takipçileriyle paylaşıyor Neil Gaiman. Ve tabii karşımızda, okuyucuya nasıl sesleneceğini çok iyi bilen bir yazar olduğu için, en sıradan detayları bile bir hikayenin parçası gibi sunuyor; bizi de o hikayeye dahil ediyor.

Twitter ve Facebook’tan sonra Instagram’da da tarzını koruyarak sosyal medya paylaşımlarını sürdürüyor. Bir süredir yaptığı bir şey, ona olan saygımı daha da artırdı. (Merhaba, karşınızda bir fanatik var.) İngiltere-ABD arasında sürekli mekik dokuyan, kitap tanıtım turlarına ve dizi-film çekimlerine koşturan Neil Gaiman, elbette sürekli seyahat ediyor. Ve bu seyahatleri sırasında, havalimanlarındaki kitapçılara girerek kendi kitaplarını imzalıyor; sonra da falanca havalimanının filanca kitapçısındaki kitaplarımı imzaladım diyerek benim gibi fanatik hayranlarını coşturuyor.

Okuyucusunun değerini bildiğini gösteren, bundan daha şık ve mütevazı bir hareket olamazdı bence. O sırada orada olanlar ne düşünüyordur acaba? Tanıyorlarsa (ve de seviyorlarsa) heyecan tufanı yaşamaları pek muhtemel. Tanımıyorlarsa da deli sanabilirler tabii. “Merhaba, bu kitapları ben yazdım” diye kibarca açıkladığına eminim, öyle birilerine rastlayınca.

Bakın, bu hareketinden bile bir hikaye yaratabildi…

Bunları bulanlar ne şanslı insanlar…

Şunu yapmayı kaç best-seller yazar düşünmüştür ki?

Alttakinde lokasyon atmış olması…