Hayalkırıklığının öfkeye dönüştüğü Emmy’sizlikler

Bazı diziler ve programlar var ki Emmy heykelini defalarca kucaklamış… Saturday Night Live, Game of Thrones, Mad Men, The Sopranos bunlardan birkaçı. Ancak maalesef, Televizyon Akademisi her sevdiğimizin kıymetini bilmemiş bugüne kadar. Bazı diziler de var ki Emmy’sizlikleriyle şaşırtıyor, bünyede tarifsiz bir gıcıklık ve saldırganlığa yol açıyor. Hak ettiği Emmy’e kavuşamayarak, bizi en çok üzen altı diziyi seçtik.

dexter

Dexter

Dexter efsanevi jeneriği için bile Emmy almış ama Dexter’ın bizzat kendisi Michael C. Hall, En İyi Drama Dizisi Aktörü ödülünü hiçbir sene alamamış. Hatta dizi de En İyi Drama Dizisi’ni hiçbir zaman almamış.

the-wire

The Wire

Kült televizyon dizilerinden biri olan The Wire, beş sezonda yalnızca iki kere aday olmuş. Bu adaylıkların ikisi de En İyi Drama Dizisi Senaryosu dalında. Ve de toplamda 0 (yazıyla sıfır) Emmy kazanmış.

girls

Girls 

HBO’nun daha genç ve daha gerçekçi Sex and the City’si olarak da görülen dizi altı sezon devam etmişti. Yayınlandığı dönem çok tartışılan ve sağlam bir hayran kitlesi oluşturan Girls, Lena Dunham’ın da büyük bir çıkış yapmasına vesile olmuştu. Ancak Dunham’a Emmy kazandırmaya yetmedi. Dizinin yaratıcısı, yapımcısı, oyuncusu, yönetmenlerinden ve senaristlerinden biri olan Dunham, üstlendiği görevlerin hiçbiriyle Emmy alamadı.

gilmore-girls

Gilmore Girls

Stars Hallow kasabasında yaşayan bu ana-kızın hikayesi, yavru kedi videoları gibi, kimsenin karşı koyamayacağı bir tatlılık ve sevgi yumağıydı. Şahsen Rory’le aşağı yukarı aynı yaşlarda olduğum için, izlerken gereğinden fazla etkilendiğimi de itiraf etmeliyim. Netflix’te sezon sezon dizili olduğundan, hâlâ ara sıra açıp izlediğim de doğrudur. Fakat gelin görün ki kalbimizde taht kurmuş bu dizinin, yalnızca 1 (yazıyla bir) Emmy adaylığı ve ödülü var ve o da En İyi Makyaj ödülü. İnanılmaz ama gerçek!

Screen Shot 2018-09-17 at 17.44.08

Buffy the Vampire Slayer

Televizyonda kadın karakterlerin kaderini değiştiren, vampir türünün kurallarını yeniden yazan, üzerine makaleler, tezler yazılan dizi Buffy yalnızca iki Emmy almış ve onlar da makyaj ve müzik kategorilerinde. Ne en iyi dizi ödülü gelmiş ne de Sarah Michelle Gellar’a en iyi kadın oyuncu ödülü…

The Office

En İyi Komedi Dizisi, En İyi Komedi Senaryosu, En İyi Komedi Yönetmenliği gibi dallarda Emmy almış olsa da Steve Carell’in Michael Scott’la En İyi Komedi Oyuncusu ödülünü almamış olması tam bir skandal. Hatta 2007 ödüllerinde, Komedi Dalında En İyi Aktör ödülünü Ricky Gervais kazandığında, salonda bulunmadığından, ödülü takdim eden Jon Stewart ve Stephen Colbert, Gervais’nin Emmy’sini Steve Carell’e vermek istemişti. Carell, sahneye atlamış, üçü hoplaya zıplaya bu anı kutlamıştı.