Haziran’da dadanacağımız albümler

Haziran ayı ile ilişkim Ah Muhsin Ünlü’nün haziranla ilişkisine benzerdi. O da pek sevmez. Hatta haziran sonlarına doğru çocukluğunu yakmaktan bahseder. Benimki o kadar büyük bir nefret olamadan bitti. Ben her geçen gün daha çok seviyorum ve dört gözle bekliyorum. 2018’in haziranından beklediklerimi de aşağıda dizdim. Müjdemi isterim, bu haziran nefis albümler geliyor!

1- Melody’s Echo Chamber galiba arabeskle geliyor!

Tarih: 15 Haziran

Albüm: Bon Voyage

Nasıl değişik bir şarkı anlatamam galiba. Arabeske dair birçok şey duyuyorsunuz, vokal sürekli tavrını ve modunu değiştiriyor. Bir yerde müzik susuyor bağırışlar, isyanlar geliyor. Sonra tekrar müzik başlıyor. Tek şarkı içinde üç şarkı gibi. Kafa yakıyor biraz ve birkaç kez dinleme merakı uyandırıyor. Benden geçer not almaya çok yakın. Şöyle de bir açıklama yapmış Melody’ciğim.

“Bu şarkı bir canavar! Heykel gibi ve deli sanırım. Son birkaç yıldır yaşadığım kişisel isteklerden, susuzluktan, mucizelerden, hareketli kumlardan, hayal kırıklığından ve çılgın bir dünyada yetişkin bir kadın olmanın getirdiği zorlu hayat yolculuğumu anlatıyor. Benim için biraz punk gibi.”2- Kamasi Washington, cidden gönlümün efendisi !


Tarih:
22 Haziran

Albüm: Heaven And Earth

Haziran için kalbimi gümleten Kamasi Washington, nisanda bir adet tekli yayınladı ve müzikte aradığım her şey tek şarkıda toplanmış gibi. “Fist of Fury” adını taşıyan bu tekliyi aşağıya yerleştireceğiz ama önce Kamasi’yi mülti enstrümentalist tavrının caza olan bu nefis saygısından dolayı tebrik etmemiz gerekiyor. Ettik! Bir caz delirişine hazırlanın.

3- Mazzy Star, yaz gününde bize yine hüzün.

Tarih: 1 Haziran

Albüm: Still

Sürpriz yok arkadaşlar. Mazzy Star her zamanki gibi, yumuşak notaların üzerinde salınan Hope Sandoval vokali, yaylılar, gitarlar hepsi en son nereye koyduysanız orada. Yaz günlerinde de insan üzülüp, süzülebilmeli. Nisan ayında yayınladıkları Quiet, The Winter Harbor teklisini dinleyince ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

4- Florence And The Machine müziğine açım.

Tarih: 29 Haziran

Albüm: High As Hope

Florence And The Machine kavuşacağımız albümden “Hunger” adlı tekliyi yayınladığından beri içimden sürekli söylediğim bir şarkı. Florence And The Machine müziğini sevenler kolay kolay hayal kırıklığına uğramaz. Hayranlıkla izlemeye ve beklemeye devam ediyorum.

5- Yumi Zouma (umarım albüm daha neşelidir)

Tarih: 15 Haziran

Albüm: Dreams

Electro-pop grubu Yumi Zouma’nın yeni albümünden gelen tekli biraz karanlık. “France- Grand Boulevards” adını taşıyan tekliye rağmen, Yumi Zouma’nın bana çok iyi geleceğine eminim, bence size de gelecektir. Yeni tekli yerine buraya aşırı renkli “Depths (Pt.1)”i bırakıyoruz.

6- Pete Yorn ve Scarlett Johansson, çiçek gibiler!

Tarih: 1 Haziran

Albüm: Apart

Bu yazıda size çok gerçek kabul ettirmeye çalıştım ama bunu atlayamam. Scarlett’ın vokalini geliştirdiği konusunda hem fikir olmamız gerekiyor. Nisan ayında yayınladıkları “Bad Dreams” bütün yaz listelerimde dinleyebileceğim ve her moduma uyacak bir şarkı, baya sevdim. Devamı için oldukça heyecanlıyım.

7- LUMP, bu sefer seni kendime saklayamam

Tarih: 1 Haziran

Albüm: LUMP

Defalarca Mercury ödüllerine aday olmasına rağmen nedense hak ettiği ilgiyi göremediğine inandığım Laura Marling ve Mike Lindsey 2016 yılında tanışıyorlar ve ortaya LUMP çıkıyor. Kavuşacağımız albümden iki tekli yayınlayan LUMP, yeni eski bir arada olsun, fonda çalsın diyenler için yepyeni bir alternatif olacağa benziyor.

8- Lykke Li, Instagram storiden video çekme dersleri de veriyor.

Tarih: 8 Haziran

Albüm: So Sad So Sexy

Albümle ilgili detayları şurada anlatmıştık ama Lykke Li üretklenliği diye kabul edilmesi gereken bir gerçek var. Kadın hiç durmadan müzik ve video ortaya çıkarıyor. Anneler Günü’nde yayınladığı “Utopia” şarkısı ve videosu biraz içime fenalıklar getirse de “Hard Rain” videosu ile tekrar heyecanlanmamı sağladı.