Her sesten caz: PSM Caz Festivali’nin programı açıklandı

İstanbul’un en güzel yanlarından biri, cazı sahipleniş şekli olabilir herhalde. Festivalleri, yeni açılan mekanları ve yıl boyunca devam eden konser programlarıyla popüler kültürün tek düze hallerine inat, kendi sadık kitlesiyle şehrin ritmine apayrı bir hareket katmaya devam ediyor caz müziği.

2019 programları açıklanmaya başlamışken, İstanbul ve Akbank Caz festivallerine kıyasla genç sayılan PSM Caz Festivali’nden geldi ilk haber. 25 Nisan-1 Haziran tarihlerinde gerçekleşeceği duyurulan festivalin, programı da belli oldu. (Tam bu noktada heyecanlı bir müzik çalmaya başlasın!)

“Her müziğin cazı” mottosuyla yola koyulan festivalin programı da haliyle buna uygun olarak oldukça kapsayıcı. Evet, şu tartışma çok meşhurdur, hatta şu satırları yazan kişi olarak ben de üzerinde çok düşündüm: “Caz festivalinde elektronik müziğin, rock’ın işi ne?” Ki bence başta İKSV olmak üzere, festival ekiplerinin konuyla ilgili yaptıkları açıklama gayet yerinde (ben kesinlikle ikna oldum): Caz nasıl her şeyi kapsayan bir türse, caz festivalleri de aynı anlayışla düzenleniyor. Bu noktada örnek aldıkları Montreux Caz Festivali de bundan yola çıkarak geniş mi geniş bir program yaratıyor zaten.

1987 doğumlu ve aslen rock seven biri olarak, festival programında en çok Enrico Macias için heyecanlanmış olmamı ben bile biraz garipsesem de ikinci en çok sevindiğim ismin Morcheeba olduğunu söyleyerek durumu düzeltmeye çalışayım. Festivalin diğer büyükleri ise peş peşe sıralandığında insanda bir tür saygı duruşunda durma isteği yaratıyor: John McLaughlin & The 4th Dimension, Fazıl Say, Ólafur Arnalds, Chris Botti, Bobby McFerrin, Portico Quartet, John Scofield, Christian Löffler, Stavroz ve daha niceleri…

OLAFUR ARNALDS 1

Olafur Arnalds

Türkiye caz sahnesinden de efsane sanatçılardan genç müzisyenlere kadar uzanan detaylı bir program hazırlayan festivalin biletleri 21 Şubat’ta satışa çıkacakmış, buradan takip edilebilir.

Bu arada bir de, festival kapsamında, konserler dışında da özel bir etkinlik programı olacakmış. Henüz açıklanmadı, beklemdeyiz…