“Hit me baby one more time” ya da “Documentarist yeniden şehirde!”

Haziran ayının “dadané”leri belli oldu. Listenin başında geçen sene festivali “biber gazı oley” nidalarıyla karşılayan bu sene ise maden filmlerinden Polonya sinemasının ünlü simalarına kadar dokunmayı planlayan Documentarist geliyor. Çılgıncasına eğlendiğimiz, delice dövüldüğümüz ve bazı bürokratların deyimiyle akılsızca öldüğümüz Dali vari bir yılın ardından Documentarist de durur mu? Yapıştırmış cevabı.

Size pratik bir festival kullanım rehberi hazırlamayı biz de bilirdik tabii ama Kraliçe’nin kuğusunu yiyenin bizden olduğunu anlayınca vazgeçtik, siz nasıl olsa her durumda kendi listenize gideceksiniz. Yalan mı?

Velhasıl, son günlerde ofis bahçelerine patır patır düşen dutlar gibi kafamıza kafamıza inen Ayça Damgacı’lı ve “daha kimler kimler”li teaser’ları bir Ricky Mardin edasıyla yakalayıp “Livin’ la vida loca” çektikten sonra 7 Haziran itibariyle festival meyvelerini de toplamaya sanıyoruz ki hazır olacağız.

Bu sene Hamiş Suriye Kültür Evi ile ortak bir çalışmaya giren festivalde Polonya ile diplomatik ilişkilerin 600. yılının kutlanması şerefine Paweł Łoziński filmlerini, artık aramızda olmayan belgeselcilerin anısına hazırlanan saygı duraklarını ve elbette  şehrin bir köşesinde artık görmeye alıştığımız yersiz yurtsuz Suriyelilerin neden ve nasıl burada yaşadıklarını daha yakından öğrenebileceğiniz açık tartışmaları ziyaret edebilirsiniz. Şayet son günlerin en popüler tutumlarından biri olan “Yahu ne tartışması bana kanıtlarla gelin kanıtlarla..!” repliğiyle gelenlerdenseniz Documentarist sizi yine geri çevirmiyor ve Cannes, Sundance Film Festival gibi cümbüşlere katılım göstermiş Suriye filmlerini de gözünüze sokuveriyor. E daha ne artık, şımarmayalım daha fazla, değil mi?

İşte söz konusu olan teaserlardan bazıları:

Şuraya giderek de kendi listenizi hazırlamaya hızlı hızlı başlayabilirsiniz.