Hoş geldin Robyn!

İçi bomboş bir “pop” kavramı ile mücadelede olduğumuz ve alternatif, pop, indie olarak nitelendirdiğimiz birçok tınının popüler ve tercih edilen olduğu günlerin çok uzağındayız. Hip hop, R&B, Trap gibi gençleri hipnoz eden ve kolayca eğlenmeyi sağlayan müzik perdesinin bir ucunu ateşe verecek biri varsa o da Robyn’di ve geri geldi. 

Kendi kurallarını belirlemeyi seven İsveçli müzisyen Robyn, 26 Ekim’de yeni albümü Honey’i çıkardı. Dokuz şarkıdan oluşan albümün en önemli özelliği, Robyn’in tam sekiz yıllık bir molanın ardından yayınlanmış olması. Bu sekiz yılda neler yaşadığı ile ilgili bir özet geçebilirim ama söylemem gereken en önemli şey; dans pistine duygusallığı daha iyi taşıyan biri sekiz yıl önce de yoktu, bugün de Robyn geri gelmeseydi olmayacaktı.

robyn

16 yaşında kariyerine bir pop star olarak başlayan Robyn için hayatın pek de kolay olmadığını tahmin edebilirsiniz. Daha o zamandan “Bir ürün haline gelmeyeceğim” açıklamasını yapan Robyn’in hayatı dalgalı bir denizi andırıyor. 15 yaşından beri birlikte çalıştığı, mentoru Christian Falk, genç bir müzisyenin hayatında isteyebileceği her şeyi Robyn’e sunan yakın bir arkadaştı. Sürekli birbirlerinin fikirlerini remiksleyen bir ekip ve başında da Robyn ve Christian vardı. Teşhisten sonra da çalışmaya devam ettiler. Fakat hızla ilerleyen hastalık, Christian’ın bir yıl içinde hayatını kaybetmesine neden oldu. Elbette, stüdyoya geri girmek de Robyn için çok zor bir hale geldi.

Fakat yıl 2019 olmak üzere, Robyn bir sürü şey yaşadı. Ama popu bambaşka bir şeye dönüştürme macerası devam ediyor. Grip olduğunda, daha çok sigara içtiğini, ritimlere ayaklarını yere vurarak eşlik ettiğini ve heyecanlandığı bir ses duyduğu zaman 32 diş sırıttığını The Guardian’ın hakkında hazırladığı muhteşem makalede görebilirsiniz.

Bizim diyeceğimiz, Robyn iyi ki var. Tüm iş birlikleri, İsveç’ten çıkan daha genç sanatçılara yaptığı mentorluk, pop ve elektronik sesleri sağlıklı ve çirkin olmadan bir araya getirmesi, harika dansları, nefis vokali ve piyano ile tek başına kaldığında gözlerinizi dolduracak şarkı sözleri var. (Hatta dans ederken bile içiniz cız edebilir.)

Şuraya, Honey albümünü bırakıyorum. Robyn’e hayatınızda yer var; bu yere biraz daha dikkat ederseniz, hayatınız ve müziğiniz biraz daha güzelleşecektir.