Ian McKellen’dan The Lord of the Rings günlükleri

Ian McKellen’ın Gandalf’a dönüşme sürecini anlattığı bir blog mu dediniz?

Ian McKellen’dan sürpriz bir tweet düştü geçtiğimiz günlerde…

Efsane Gandalf rolüyle The Lord of the Rings üçlemesinde yer almak üzere 2000 yılında Yeni Zelanda semalarına giriş yapan Ian McKellen, o tarihte yazmaya başladığı günlüklerini mckellen.com adlı blogu üzerinden paylaştığını açıklıyordu.

”Ekibe 10 Ocak 2000’de katıldım ve çekimler boyunca günlük tuttum” diye açıklıyor tweet’inde. Yani ta 20 yıl öncesine giden ve bu artık kült mertebesine erişmiş üçlemenin tüm çekim sürecini anlatan bir blog var karşımızda. Hem de Ian McKellen’ın gözünden, kaleminden anlatılmış!

Ian McKellen bir şey yazmışsa o sorgusuz sualsiz okunur zaten (Ustalara saygı kuşağında bugün) ama The Lord of the Rings günlerini anlatan bu günlük yazıları ayrıca ilgi ve sevgiyi hak ediyor. Serinin yapım aşamasını detaylıca belgelemiş çünkü ünlü aktör. Ayrıca bir aktör olarak gözlemlerini ve deneyimlerini de aktarıyor. Gandalf karakterini ne kadar incelikli bir çalışmayla üzerine geçirdiğini okumak mümkün mesela. Karakteri verildiği gibi almadığını, üzerinde çalıştığını, kendi yorumunu kattığını da görüyorsunuz. Karakterinin Ak Gandalf’a geçiş sürecini de an be an kafasında kurgulamış, bu geçişi bizzat yaşamış Ian McKellen usta. Zaten blogundaki yazıları da The Grey Book ve The White Book olmak üzere ikiye ayırmış.

Şu kesin ki, yazı yazma konusunda da oyunculuğu kadar aşmış bir yeteneğe ve özene sahip kendisi. Şu oldu, bu oldu demek yerine, sürükleyici bir anlatımla ve derinlikle dile getirmiş düşüncelerini. Serinin fanatiği olmasanız bile sizi peşinde sürüklemeyi başaracak.