İş birliklerin olmasa halimiz nice H&M

Lüks giyime ulaşmanın en tatlı yolu…

Yazı: Defne Tatlıçeşme

Lüksü ulaşılabilir kılmak için 2004’ten bu yana iş birlikleriyle yüzümüzü güldüren koca yürekli H&M’in bu yılki iş birliği Cannes’da lanse edilmişken hem kaçırdığımız iş birlikleri yüzünden kafamızı duvarlara vuracağımız hem de gelecek iş birlikleri için heyecanlanacağımız bu “H&M x” serüvenini bir hatırlayalım.

1-2

2004’te H&M ilk iş birliği ismini, bu serüvene en yakışacak biçimde seçiyor: Karl Lagerfeld. Genelde bizi fiyat-performans açısından tatmin edişi ile bilinen H&M’in orta kesime Karl Lagerfeld tasarımlarını giydirmesi tahmin edersiniz ki büyük sükse yaratıyor, Fifth Avenue’da saatte 1500-2000 parça satılıyor. Ve böylece H&M kendi kulvarındaki markalara göz kırparak arayı açıyor. Sonraki sene ikonik top model Kate Moss’un afişleri, H&M’in çizgisiyle uyumlu koleksiyonu ile Stella McCartney iş birliği H&M kullanıcılarına her sene aynı çizgide ilerleyerek onları mutluluğa boğacağının sinyalini veriyor. 

original-stella-mccartney-for-hm-jpg-c940d728

Victor & Rolf ve Roberto Cavalli iş birliklerinden sonra ise ”kreatif ortaklık” denince akıllara ilk gelen marka devreye giriyor: Comme des Garçons. Öncesinde Supreme, Nike ve Converse ile iş birliği yaparak sokağı podyuma taşıyan öncü marka, H&M’in en sevilen tasarım ortaklıklarından birine imza atıyor. H&M’e farklı bir hava katan ve 30 Doların aşağısında satılan bu yeni parçalarıyla Comme des Garçons kalbimizdeki tahtını iyice sağlamlaştırıyor.

2

Comme des Garçons’un ardından, ”sınırlı sayıda parti giyimi” olarak lanse edilen Jimmy Choo koleksiyonu karşılıyor H&M severleri. O dönemlerde bugünkü yerinde olmasa da Jimmy Choo ayakkabılarını uygun fiyata almak sadece “shopaholic”leri değil herkesi gülümsetmeyi başarıyor kuşkusuz. 2010’da yapılan Sonia Rykiel partnerliği gerekli ilgiyi çekemese de sonraki sene Versace ile H&M altın bir yıl yaşıyor. Feminen duruşuyla bilinen Versace, ikonik yunan motiflerini H&M’e sokuyor. Tamamıyla Donatella kokan bu koleksiyon o kadar ilgi görüyor ki ortaklık cruise koleksiyonu da çıkarıyor. Koleksiyonun havalı taraflarından biri de Prince’in New York’taki lanman partisinde sahne almasıydı! 

3-1

H&M x Versace

Çıta bu kadar yükselmişken devamında Maison Martin Margiela ve Marni iş birliği beklentiyi çok karşılayamıyor. Isabel Marant’ın detaylara saklanmış yaratıcılığı ile beklenti biraz ivme kazanmışsa da iş birliklerinin 10. yılını kutlamak amacıyla çıkan H&M x Alexander Wang koleksiyonu, tüketiciye istediğini nihayet veriyor. WANG kabartma yazılı sweatshirt’ler hâlâ gönüllerde bir numara. 

4-1

Onuncu yılın ardından ise Türkiye’de de büyük ilgi çeken Balmain ortaklığı boy gösteriyor. Influencer ve sosyetik isimlerimizin H&M kapılarının açılmasıyla birbirlerini ezerek mağaza müdürünün “Let the hunger games begin” işaretini duymuş gibi reyonlara koşuşturduğu videoları uzun süre sosyal medyanın gündemindeydi. Balmain’in tam da Kardashian’larla iş birliğinden önce bu koleksiyonu sunması ve “affordable” parçaların Gigi Hadid ve Kendall Jenner’ın üzerinde boy göstermesi bu koleksiyonu H&M’in en sevilen iş birliği haline getiriyor.

5

2016’da KENZO’nun serüvene dahil oluşu hepimizde aynı soruyu yaratsa da (“Demet Akalın gibi görünür müyüm?”) mesele uygun fiyata KENZO sahibi olmaya gelince etrafımız da kısa zamanda hayvan desenleriyle dolu. Erdem iş birliği diğerlerinin yanında sönük geçen bir sene yaşattı H&M’e. Yine şahlanması gerektiğini anlayan H&M ise ertesi sene Jeremy Scott’lı Moschino ortaklığıyla çıtayı yeniden yükseltti.

6

Gelelim H&M’in ulaşılabilir lüks elçiliğinin bu seneki ismine… Herkes Cannes kırmızı halı görünümleriyle ilgilenmiş ve gözünü AmfAR balosuna dikmişken baloya H&M’in bu seneki iş birlikçisi Giambattisa Valli damgasını vurdu. Kendall Jenner’in uzun kuyruklu pembe tüllü kabarık H&M x Giambattisa Valli elbisesi lansmanın başını çeken parça olsa da bunun 2015 Grammy ödüllerinde Rihanna’nın giydiği yine Giambattisa Valli imzalı elbiseye olan benzerliği inkar edilemez.

7

Yeni bir koleksiyonun, hele de bir iş birliğinin lansmanını zaten çok ses getirmiş bir elbisenin benzeriyle yapmak stratejik olarak ne kadar doğru diye tartışmayı şimdilik başka bir yazıya bırakalım. Ama genel olarak AmfAR balosunda bu koleksiyonun en ünlü influencer’lar tarafından duyrulması kesinlikle H&M’in tüm bu iş birliklerindeki amacını çok iyi yansıttı: Kendall’ın AmfAR balosunda giydiği kıyafete sahip olmak için Kendall Jenner olmaya gerek yok, artık tüm H&M kullanıcıları ona ulaşabilir! Lüksün fast fashion ile buluşması markalara kimliğinden bir şey kaybettirir mi bilinmez ama H&M’in orta kesim için bir iyilik meleği olduğu kesin. Şimdiden seçili mağazalar ve online’da bazı parçaları bulabiliyoruz. 7 Kasım’da koleksiyonun tüm parçaları H&M mağazalarına geldiğinde kapıda saatlerce nöbet tutmuş insanlar arasında ezilmemek için online’ı tercih etmeniz tavsiye edilir!