İstanbul’un çokkültürlü mirasını yeniden keşfe çıkan bir uygulama: KarDes

Şehrin kültürel hafızası, koca koca binaların gölgesi altında kendi sessiz köşelerine çekilmişken, geçmişi hatırlatma ve bu şehrin yüzlerce yıllık kültürel mirasını hatırlatma görevini üstlenen bir mobil uygulama var karşımızda: KarDes.

Hrant Dink Vakfı’nın Türkçe ve İngilizce olarak hazırladığı bu uygulama aslında 900’e yakın tarihi yerin bulunduğu kişisel bir gezi rehberi. İstanbul’un farklı semtlerinde konumlanan cami, kilise, sinagog, okul, mezarlık gibi çokkültürlü noktaları sizin için gösteren ve sizin seçtikleriniz üzerinden özel bir gezi rotası hazırlayan KarDes sayesinde bu yerlerin hikayelerini dinleyebiliyor, uygulamada bulunan eski fotoğrafları üzerinden, geçmiş hallerini de gözünüzde canlandırabiliyorsunuz.

Uygulama bünyesinde ”Karaköy Turu”, ”Balat Turu” gibi başlıklar altında pek çok farklı tur var, hepsi de özenle hazırlanmış. Her biri 9-15 noktadan oluşuyor. Turlarda seçilen bu noktaların hepsi de birbirine yürüme mesafesinde. Böylece sadece turu oluşturan noktaları değil, semti de adım adım tüm kimliğiyle keşfetme fırsatı yakalıyorsunuz. Bu esnada da ünlü sanatçıların seslendirdiği hikayeler eşlik ediyor size. Böylece belki de her gün geçtiğiniz bir sokağın ya da sürekli gördüğünüz bir binanın hikayesini öğrenebiliyorsunuz.

Hikayeleri seslendiren sanatçılar ise bu uygulamaya ayrıca dadanma sebebi: Hayko Cepkin, Ece Dizdar, Ceylan Ertem, Mahir Günşıray, Nejat İşler, Ercan Kesal, Yekta Kopan, Lale Mansur, Songül Öden, Tülin Özen, Tilbe Saran ve Serra Yılmaz… Hepsi de gönüllü olarak bu projenin birer parçası olmuşlar.

Şehrin hafızasını canlı tutmak ve belki de yaşadığımız şu kenti daha iyi tanımak için son derece teşvik edici, pratik bir uygulama KarDes. Dijital çağın geçmişe bir armağanı niteliğinde.

Buradan indirmek mümkün.