Japonya’nın havasından mı, suyundan mı?

Japon ülkesinde ortalama yaşam süresinin pek uzun olduğu sağda solda kulağınıza çalınmıştır. Öyle ya, Japonya denince akla ilk gelen şeylerden biri muhtemelen haber bültenlerine meze olan yüz küsür yaşındaki rekortmen teyzeler oluyor. Bu kadim milletin mensuplarının hayattan elini eteğini çekişi geciktikçe emekliliği de bir o kadar uzak oluyor sanırım. Havasından mı, suyundan mı bilinmez ama bilhassa iki sporcu var ki ilerleyen yaşlarına rağmen profesyonel kariyerlerine devam ediyorlar.

Sosyal medyada belki tesadüf etmişsinizdir. Yakın zamanlarda ünlü bir Japon futbolcu, takımıyla yeni bir sözleşme imzaladı. Böyle söyleyince bir gariplik yok gibi görünüyor. Fakat bu oyuncunun 51 yaşında olduğunu, Şubat ayında 52 yaşına girip 53’ten gün alacağını öğrenince gözlerde bir seğirmedir alıp gidiyor.

miura-futbol

Söz konusu futbolcu Kazuyoshi Miura, nam-ı diğer King Kazu. 1982’te kafayı kırıp profesyonel bir futbolcu olmak umuduyla Brezilya’ya hicret eden ve sonrasında Kaptan Tsubasa karakterine ilham veren King Kazu, saçlarına ak düşmesine rağmen futbol aşkından vazgeçmiyor. Hem de bunu hâlâ profesyonel bir seviyede yapıyor. Geçen sezon bir maçta attığı golle, bunu başaran en yaşlı futbolcu olduğu bilgisini de şuracığa sıkıştıralım. Miura, Ocak 2020’ye kadar top tepmeye devam edecek.

Bahse konu diğer sporcumuz ise Noriaki Kasai. Henüz anne karnındayken memleketinde 1972 Sapporo Kış Olimpiyatları düzenlenen Kasai, büyüyüp filizlenirken kayakla atlama sporunun da sembol isimlerinden biri haline geldi.

Noriaki Kasai 2

İlk olimpiyat madalyasını 1994’de Lillhammer’de kazanan bu erişkin fırlama ikinci olimpiyat madalyasını ise 2014’te Sochi’de 41 yaşındayken elde ederek pek çok otoritenin ağzını açık bırakmış ve bu sporda madalya kazanan en yaşlı sporcu olmuştu. Katıldığı toplam sekiz olimpiyatla bu alanda da rekor sahibi olan Kasai, 2022’de Pekin’de düzenlenecek kış olimpiyatlarında da yarışacağını açıkladı.

Kasai bugün 46 yaşında ve hala dağlardan tepelerden atlıyor. Eğer uslu bir çocuk olursanız ona Eurosport TV ekranlarında tesadüf edebilirsiniz, tam mevsimi.

Noriaki Kasai4

Yaşıtları emeklilik için prim günü sayarken kendilerini dünyada en sevdikleri şeye yani yaptıkları spora adayan bu koca yürekli adamların isimlerini bir süre daha duyacağız gibi görünüyor. Bu da demek oluyor ki yarışmacı kimlikleri ve üst düzey disiplinleriyle onları takip eden genç sporculara ilham kaynağı olmaya devam edecekler. Hadi bakalım, kazasız belasız inşallah.