John Turturro’nun The Big Lebowski spin off’undan fragman var

John Turturro’nun yazıp yönettiği ve başrolünü üstlendiği The Big Lebowski spin off’u The Jesus Rolls’un vizyon tarihi belli oldu. Önümüze bir de taze fragman geldi.

Coen Kardeşler’in yeryüzüne daha ilk andan bir kült olarak düşen bir filmdi The Big Lebowski. Sadece sinema tarihi için kült değil hem; şahsına münhasır karakterleri, yiyip içtiklerinden giydiklerine kadar popüler kültürün her alanını domine edecek malzemeler sunuyordu bize. İzlemeyenlerin bile yakından bildiğine eminiz hepsini. (Tamam yani hepsini olmasa bile en azından birkaçını…)

Başkarakterimiz yani The Dude, Jeff Bridges’ın oyunculuğuyla zihnimizin bir köşesine kazınmış dururken, filmin bir diğer kafası bozuk karakteri Jesus Quintana ile yollarımız çok yakında yeniden kesişecek. (Sonunda!)

The Big Lebowski’de Jesus Quintana karakterini canlandıran John Turturro’nun yıllara yayılan projesiydi bir Jesus Quintana spin off’u çekmek. Hep uzaktan uzağa haberleri düştü önümüze. Gerçeğe çok yakın olduğunu ise hissediyorduk da somut bilgilere ihtiyacımız vardı. 2016’da çekimleri bitmişti ama post-prodüksiyon süreci biraz sancılı geçiyordu gelen havadislere göre. İzleyici tarafında merak da, umutlar da hafiften yumuşamıştı.

John Turturro’nun yazdığı, yönettiği ve başrolünü üstlendiği bu spin off’un zaman içinde adı da değişti; Going Places olarak geçiyordu mesela bir dönem. Sonra The Jesus Rolls olduğunu öğrendik. Ve bununla birlikte filmdeki diğer oyunculara ve yayın tarihine dair bilgilere de kavuştuk. Bir fragmanla beraber.

Film 28 Şubat’ta ABD’de vizyona girecek. Türkiye’ye de Haziran ayında ulaşması bekleniyor. Filmde John Turturro’nun yanında ise başrollerde biricik Amélie’miz Audrey Tautou ve arıza rollerin pek yakıştığı Bobby Cannavale var. Jon Hamm, Susan Sarandon ve Christopher Walken ise kadrodaki diğer isimler. Evet, ekip sağlam.

Fragman aslında her şeyi anlatıyor: The Big Lebowski’den çok farklı bir film var karşımızda. Bir tür yol hikayesi gibi duruyor. Bir anı diğerine uymayan, bol maceralı bir yol hikayesi. The Big Lebowski’ye kıyasla kafası daha rahat belli ki. İçinde filizlenen bir aşk hikayesi var.

Yukarıda da söylediğimiz gibi, filmin adı Going Places olarak açıklanmıştı başlarda; Turturro da bu spin off’un 1974 tarihli film Going Places’in (orijinal adıyla Les valeuses) farklı bir uyarlaması olacağını söylemişti. Birebir aynı değil, ama hikayede benzerlikler görürseniz sakın şaşırmayın.

Hikayeyi çok kestiremesek de oyunculuklar harika gözüküyor, karşılıklı döktürüyorlar gibi. Hele ki bu isimleri sevenler için izlemesi çok keyifli olacak.

Neyse ki yakında zihnimizde kalan bu son sorulara da cevap bulacağız.