The King in the North’un dönüşü: Jon Snow’lu yeni Game of Thrones spin-off’u ufukta göründü

Yıllar geçse de üstünden, bu kalp seni unutur mu be Jon Snow? Belli ki sadece bizim değil televizyon dünyasının da ne Game of Thrones evrenini ne de içindeki ikonik karakterleri unutmaya hiç niyeti yok. Çünkü HBO’nun 21 Ağustos’ta yayınlanmaya başlayacak House of Dragon ile yetinmeyeceği ve bu defa da Jon Snow’un baş karakter olduğu bir başka spin-off’la GoT evrenini sürdüreceği konuşuluyor. Başrolün de tabii ki karakteri o mahsun bakışlarıyla sevdiren Kit Harington’a emanet edileceği… (O kadar da üzülmüştü rolünden ayrılacağı için.) George R.R. Martin’in şu sıralar adını şimdiden efsaneler arasında yazdıran A Song of Ice and Fire serisinin altıncı kitabı The Winds of Winter’ı yazdığını hatırlarsak da bu fantastik evrendeki hikayelerin daha uzun yıllar boyunca okunacağını ve de izleneceğini tahmin etmek hiç zor değil.

Prepare Season 7 GIF by Game of Thrones - Find & Share on GIPHY

Game of Thrones, yayınlandığı sekiz yıl boyunca uyarlandığı George R.R. Martin kitabından haberi olsun olmasın her yaştan izleyicinin kalbini çalmayı (ve belki de hayatını karartmayı) başardı. Üst düzey oyunculukları, hayranlık duyulası fantastik evreni, bitmek bilmeyen taht entrikaları, ters köşe anları ve içinde barındırdığı cins cins hanedanlarıyla HBO’nun en çok izlenen dizilerinden biri oldu. Bu epik dizi hakkında daha sayfalarca konuşabiliriz. Öyle ki, dizinin en düşük puanlı bölümü final bölümü olmasına rağmen biz hâlâ kendisinden bahsediyor, yeni spin-off haberlerini duyunca içten içe bir heyecana kapılıyoruz.

Haberi ilk olarak The Hollywood Reporter tarafından yayınlanan Jon Snow’lu yeni bir HBO dizisi haberi de bunlardan biri. Hatırlarsanız sezonlar boyu “babasının belli olmaması” sebebiyle itilip kakılan, bir yere ait olamayan Jon Snow’un aslında Aegon Targeryan yani demir tahtın gerçek varislerinden biri olduğunu öğrenmiştik GoT’un final sezonunda. Gerçi Jon, hiçbir kan bağına gerek duymadan onu yetiştiren Ned Stark’tan da öğrendiği liderlik becerileri ve de güvenilir kişiliği gibi özellikleri nedeniyle çoktan Kuzeylilerin gönlünde taht kurmuştu bile. Bir süre Kuzey’in Kralı bile olmuştu kendisi (“The King in the North” nidaları hâlâ kulağımızda) Tabii final bölümünde işler fena karışmış, biz seyirciler epey şaşırmış, Jon Snow ise bitmek bilmeyen nöbetine devam etmek üzere bu defa yanında yer alan Free Folk ile beraber The Wall’un ötesine doğru yol almıştı.

Jon Snow sezonlar boyu, sarsılmaz karakteriyle gittiği her yerde bir şekilde hayatta kalmayı başarırken (GoT evreninde bu hiç de kolay değil malum, ki kendisi de zaten bir gitti-geldi) bu karakterle birlikte tanınan Kit Harington da ortaya koyduğu performansla iki Emmy adaylığı kazanmıştı. Gerek Harington’ın gerekse Snow’un ne kadar sevildiğini göz önüne alırsak GoT’un House of Dragon’dan sonraki spin-off fikrinin bu karaktere dayanması hiç de şaşırtıcı değil elbette. Zaten “Jon Snow” “Jon Snow” dediğimize bakmayın, söylediğimiz gibi o da tahtın kaderini değiştiren esaslı bir Targaryen. Hem de diğer Targaryen’ların aksine vicdanını ve kendisine inanan insanları, aşkından, sevdiği kadından bile fazla dinleyen (Ned Stark etkisi) bir Targaryen. Kendisinin yeniden Harington’la hayat bulacak yeni maceraları hakkında ise şu an pek bir bilgimiz yok. Çünkü henüz hem HBO’dan bir açıklama gelmedi hem de George R.R. Martin’in son kitabının üzerinden 11 sene geçti. Martin şimdilerde, ara verdiği serisinin altıncı kitabı The Winds of Winter’ı yazmaya devam ettiğini söylese de yayınlama tarihi hakkında kesin bir şeyler söylemiyor.

Ama ta 2012’de verdiği bir röportajda serinin toplam yedi kitaptan oluşacağını ve kalan kitapların birinde Kuzeyin derinliklerine diğerinde ise White Walkers’a odaklanacağını söylemişti. Ve, Jon Snow hiçbir şey bilmese de, bütün GoT izleyicileri Kuzey’in derinliklerinde bolca Jon Snow olacağını bilir, değil mi?

Diğer yandan 21 Ağustos’ta yayınlanmaya başlayacak House of Dragon da bizim izlediğimiz GoT olaylarının 200 yıl öncesine ışık tutacak. Birbirinden deli kralların ya da kraliçelerin üyesi olduğu Targaryen ailesi hakkında çok daha fazla şey öğreneceğiz. Dizinin ilk bölümlerini izleyen Martin, “izlediğim kadarıyla oldukça harika ve oyunculuk, yönetmenlik ve yazarlıklar birinci sınıf” diyerek seyircilerin hayal kırıklığına uğrayamayacağına inandığını söylemişti.

Jon Snow’un da bir üyesi olduğu Targaryen hanedanlığının iç savaşına odaklanacak olan bu dizinin hangi zamana kadar uzanacağını ise henüz bilmiyoruz. Ama HBO’nun baş içerik sorumlusu Casey Bloys’un birden fazla GoT devam serisi istediğini biliyoruz. Bu nedenle gözümüzü alamadığımız bu spin-off projelerinin sevilmesi durumunda Tales of Dunk and Egg, Nymeria, Nine Voyages gibi çeşitli spin-off projeleri hakkında da yakın zamanda bir şeyler duyabiliriz. Şimdilik bizi GoT evrenine yeniden ışınlayacak en yakın proje House of Dragon. Ardından da Kuzeyin derinliklerine dalacağımız bir Jon Snow dizisine de hayır demeyiz elbette. Hem kim bilir, belki sadece Snow’u değil geri kalan Stark’ların ve de Westeros’un son haline de göz atarız bu yeni diziyle.