Jordan Peele yine bünyeyi şaşırtacak belli ki

Get Out’un yönetmeni Jordan Peele’in Mart 2019’da vizyona girmesi beklenen ikinci filmi Us, konusuna dair kırıntı bilgilerle bile bünyeyi heyecanlandırmayı başarıyor.

Geçtiğimiz yıl, ilk uzun metraj filmi Get Out’la bizi ters köşeye yatıran, bir de üstüne En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar’ı kapan yönetmen Jordan Peele’ın bir süredir üzerinde çalıştığı yeni filmine dair detaylar şekillendikçe önümüze düşmeye başladı.

Filmin adının Us olduğunu biliyorduk. Başrollerindeki isimler ise yaptıkları işlerin sıkı takipçisi olduğumuz Elizabeth Moss, Lupita Nyong’o ve Winston Duke, ki bu son ikisini Black Panther’da da beraber izlemiştik.

Us’ta anlatılacak hikaye de kıyısından köşesinden de olsa belli oldu: Karı-koca bir çift hem çocuklarıyla iyi vakit geçirmek hem de dostlarıyla buluşmak için deniz kenarındaki yazlık evlerine giderler. Her şey çok keyifli başlasa da bir noktadan sonra olaylar gelişir ve kaotik bir hal almaya başlar, eve tanımadıkları insanlar doluşur, haliyle gerilim artar da artar… (Zaten Elizabeth Moss’un iri gözleri bile başlı başına gerilim sebebi, ekstra efora gerek yok aslında.)

jordan-peele-us

Afiş de ser verip sır vermiyor…

Tabii işlerin hangi noktada raydan çıkacağını ve bu kaosun neyle özdeşleştiğini ancak izleyince anlayabileceğiz muhtemelen ama Get Out’taki ince ince işlenmiş sembolleri düşününce insan yine heyecanlanıyor, acaba Jordan Peel yine sağ gösterip sol vurur mu diye?

Bu arada eve yabancıların doluşup tüm mahremiyeti yerle bir ettikleri bir film daha vardı, neydi o ya?! (bkz. “bilip de bilmemezlikten gelme sanatı”)