Julianne Moore önderliğindeki jürisi ve beklediğimiz tüm filmleriyle: 79. Venedik Film Festivali

Don’t Worry Darling, Blonde, White Noise, The Whale, Bones and All… Tadımlık kareleriyle bile kendilerinden uzun uzun bahsettiren, hepimizi aylardır kapılarda bekleten filmlerin ilk kez seyirciyle buluşacağı bir programla Venedik Film Festivali 79. kez semalarda gözüktü. Cannes’dan Berlin’e tüm bu büyük festivallerin heyecanı bir ayrı oluyor da Venedik’in artık havasından mıdır, gondolundan mı bilinmez, sinema severlerin kalplerinde çaktığı kıvılcım bambaşka. Bu sene de değişen bir şey yok. Hem bu sefer jüri başkanlığını Julianne Moore üstleniyor. Festivalin perdesini ise Noah Baumbach imzalı, Adam Driver ve Greta Gerwig’in başrollerde olduğu White Noise açacak. Ana de Armas’lı Blonde, Florence Pugh ve Harry Styles’lı Don’t Worry Darling de seçkide yer alan yapımlar arasında. Oralarda bir yerlerde Timothée Chalamet de var. Gelin kırmızı halı şölenini siz hayal edin…

Dünyanın en eski film festivali olan Venedik Film Festivali, her sene olduğu gibi kırmızı halısını yine Lido adasına sermeye hazırlanırken seçkideki yapımlar da bize bir bir göz kırpıyor; Darren Aronofsky uzun bir aradan sonra geri dönüyor; Adam Driver, Baumbach ve Gerwig çiftiyle yeniden bir araya geliyor, Olivia Wilde’ın Don’t Worry Darling’i nihayet perdeyle buluşuyor. Yazarken heyecanlansak, yalnızca uzaktan tanık olsak da Venedik Film Festivali yine gümbür gümbür geliyor.

Geçen sene Almodóvar imzalı Madres Paralelas ile açılışı yapan festival bu sene tercihini Noah Baumbach’in Don DeLillo’nun aynı isimli romanından uyarladığı White Noise’undan yana kullanmış. Bu film daha gösterilmeden festival tarihinde bir ilke imza attı bile; ilk kez bir Netflix filmi bir festivalin açılış filmi olarak seçilmiş oldu. (Netflix için büyük bir adım diyelim.) Şimdilik yalnızca tek bir görseliyle tanışabildiğimiz White Noise, Jack Gladney isminde, dört çocuk sahibi, Hitler üzerine çalışan bir profesörü odağına alıyor. Gladney ve eşi Babette, herkesin hayatını tehdit eden zehirli yağışlarla karşı karşıya kalırken ölüm korkusuyla yüzleşiyorlar.

Julianne Moore’un başkan olarak öncülük edeceği jüride Kazuo Ishiguro, Rodrigo Sorogoyen, Leila Hatami, Mariano Cohn, Leonardo Di Costanzo ve Audrey Diwan da var. Altın Aslan için yarışan filmlere şöyle bir göz attığımızda ise metaforik anlatımlarıyla zihnimizi karıncalandıran Darren Aronofsky’in The Whale ile dönüşü bir hayli ilgimizi çekiyor. Aronofsky’in bu filminde Brendan Fraser ile Stranger Things’in parlayan yıldızı Sadie Sink araları pek de iyi olmayan baba-kıza hayat verecek. Bir “fat suit” giydirilen Fraser, obezite mücadele veren ve 17 yaşındaki kızıyla arasını düzeltmeye çalışan Charlie’yi canlandırıyor.

Call Me by Your Name’le sinema dünyasında ses getiren yönetmen Luca Guadagnino’nun başrolü yine Timothée Chalamet’ye emanet ettiği son filmi Bones and All, Todd Field’ın 16 seneden sonra sahalara geri döndüğü filmi TÁR ya da Joanna Hogg’un The Souvenir’i de Ana Yarışma’da yer alan filmler arasında bulunuyor. Bu saydıklarımız dışında paylaşılan her fotoğrafla beraber Ana de Armas’ın Marilyn Monroe’ya dönüşümüne şahit olduğumuz Andrew Dominik filmi Blonde da merakla beklediğimiz bir diğer Netflix yapımı. Blonde, Venedik’te prömiyerini yaptıktan yaklaşık bir ay sonra, 28 Eylül’de de Netflix’te yerini alacak.

2020 yılına damga vuran filmler arasında yer alan ve hepimizi tarumar eden anlatımıyla zihnimize kazınan, Florian Ziller’in yönettiği The Father’ı hatırlarsınız. Anthony Hopkins ve Olivia Colman ikilisi unutulmayacak nefis performanslara imza atmışlardı gerçekten. Florian Ziller, bu sene de yine tiyatrodan sinemaya uyarladığı ve başrollerini Vanessa Kirby, Hugh Jackman, Laura Dern’in üstlendiği The Son’la Altın Aslan için yarışmaya (ve bizi ağlatmaya) hazırlanıyor. Son olarak Kurgu Filmler kategorisinde yer alan ve Olivia Wilde’ın kariyerinde önemli bir yer edineceği şimdiden belli olan Don’t Worry Darling’in alacağı ilk tepkileri de en fangörl hislerimizle bekliyoruz.

Bu arada daha önce ‘‘Venice VR Expanded’’ adıyla listelenen seçki ise “sanal gerçeklik teknolojilerinin ötesinde sürükleyici medyanın büyümesini kabul etmek ve XR’deki tüm yaratıcı ifade araçlarını dahil etmek” amacıyla “Venice Immersive” yeni adıyla karşımıza çıkıyor. Toplam 43 projenin seçildiği bu kategoride VR deneyiminin yanı sıra 360 derece videolar, canlı performanslar ve sanal dünyalar da yer alıyor artık.

Ünlü oyuncuların Venedik kanallarında şovunu yapacağı festivale doğru geri sayım devam ederken son bir tur sizi ana yarışma ve kurgu film listeleriyle baş başa bırakıyoruz.

ANA YARIŞMA

Il Signore Delle Formiche, Gianni Amelio
The Whale, Darren Aronofsky
L’Imensita, Emanuel Crialese
Saint Omer, Alice Diop
Blonde, Andrew Dominik
Tar, Todd Field
Love Life, Koji Fukada
Bardo, False Chronicle Of A Handful Of Truths, Alejandro G. Inarritu
Athena, Romain Gavras
Bones And All, Luca Guadagnino
The Eternal Daughter, Joanna Hogg
Beyond The Wall, Vahid Jalilvand
The Banshees Of Inisherin, Martin McDonagh
Argentina 1985, Santiago Mitre
Chiara, Susanna Nicchiarelli
Monica, Andrea Pallaoro
No Bears, Jafar Panahi
All The Beauty And The Bloodshed, Laura Poitras
A Couple, Frederick Wiseman
The Son, Florian Zeller
Our Ties, Roschdy Zem
Other People’s Children, Rebecca Zlotowski

KURGU FİLMLER

The Hanging Sun, Francesco Carrozzini
When The Waves Are Gone,  Lav Diaz
Living,  Oliver Hermanus
Dead For A Dollar, Walter Hill
Call Of God, Kim Ki-duk
Dreamin’ Wild, Bill Pohlad
Master Gardener, Paul Schrader
Drought, Paolo Virzi
Pearl, Ti West
Don’t Worry Darling, Olivia Wilde