Justin Vernon’dan öğrenilecekler

Bon Iver‘in kurucusu, Volcano Choir‘in beyni ve vokali Justin Vernon, bir insanın hayatına sığamayacak kadar çok proje ile uğraşıyor. Zekasına, yeteneğine hayran olunası bu adamı adım adım takip ederseniz, aşağıdaki şeyleri öğreniyorsunuz. Müziğin her türünde özgürce dolaşan ve her seferinde kendi imzasını atmayı başaran Vernon, düetleri, beat’leri, prodüksiyonları ile hep en iyi işi seçiyor ve o işi daha da iyi yapıyor. Ben Justin Vernon’dan öğrendiğim şeyleri sıralıyorum, kim bilir daha neler öğreneceğim?

Makyaj sırasında Stevie Nicks

(Kendisini tanımayanlar hemen açıp Fleetwood Mac’ten Rhiannon dinlesin!)

Bon Iver’in über deneysel 22, A Million albümünü bekliyordum. “10 d E A T h b R E a s T ” adında bir şarkı yayınladı. Bu şarkı pek dinlenecek gibi değil. Müziğe de çok benzemiyor. Daha çok birinin kafa karmaşası gibi. Fakat şarkıyla ilgili Vernon’un Stereogum’da bir açıklamasını gördüm. Aslında Justin Vernon bu şarkıda Stevie Nicks sample’lamış. Aşırı ince bir ses “Wild Heart” diyor ama çok da anlaşılmıyor kim olduğu. Kendisinin en çok izlediği Youtube videosu, makyaj sırasında kendini şarkıya kaptıran Stevie Nicks videosuymuş. Rolling Stones dergisinin çekimi için stüdyoya giden Stevie Nicks, makyajı yapılırken “Wild Heart” söylemeye başlıyor. Justin Vernon’a göre bu şarkı asla adam akıllı kaydedilemedi, ama bu video çok etkileyici, bu yüzden sesini alıp şarkısına koymuş. Özellikle Nicks’in gözlerindeki mutluluk, müziğin gücünü görmek için harika bir işaret.

Ne öğrendim? Stevie Nicks’e olan saygımın yerinde olduğunu, hayran kalınası bir sese sahip olduğunu ve GERÇEKTEN DE vahşi bir kalbi olduğunu öğrendim.


Collections of Colonies of Bees

Justin Vernon’un Volcano Choir projesi için bir araya geldiği orkestra; Collections of Colonies of Bees, Winsconsin’den çıkan bir rock grubu. Şarkılarındaki naiflik ve akış, Justin Vernon’un mutsuzluğu ve öfkesi ile buluşunca ortaya nefis işler çıktı. Volcano Choir’in iki albümü bulunuyor. Kalabalık müzik yapan insan çok az kaldı günümüzde. Ruh halinize göre bu grubun albümlerini dinleyebilir veya Vernon ile ortaklıkları Volcano Choir’e kendinizi bırakabilirsiniz.

Ne öğrendim? Kusursuz albüm kaydını, orkestranın değerini ve de Collections of Colonies of Bees’i öğrendim.


All Tiny Creatures

Justin Vernon’un ilk projelerinden biri olan All Tiny Creatures, pop/rock türünde elektroniği ve diğer enstrümanları harmanlıyor. Göğsüne güvenle yatabileceğiniz şarkılar yapıyor. Thomas Wincek asla yerinde duramayan bir müzisyen olduğu için All Tiny Creatures’ın Volcano Choir, Collections of Colonies of Bees karışımı bir proje olduğunu söyleyebiliriz.

Ne öğrendim? Çalışkan bir müzisyen sevdiği tüm tarzlarda kusursuz işler ortaya çıkarabiliyor. Ve Justin Vernon’un sesini duymak bana çok iyi geliyor.

Anais Mitchell 

Anais Mitchell’in müthiş bir sesi var. Yıllardır modern folk tarzında kalıp başarı ile üretimine devam eden sanatçı kendi plak şirketini de kurdu. New York’tan Brooklyn’den hikayeler dinlemek için şahane bir isim. Eğer folkun bugün geldiği hali beğeniyorsanız yine Mitchell aradığınız isim!

Ne öğrendim? Hadestown adlı muhteşem albümü öğrendim. Ani DiFranco, Ben Knox Miller, Greg Brown gibi isimlerle dolu bir albüm. Dinlerken, kayıt sırasında ne kadar eğlendiklerini duyacaksınız. (Tabii ki Justin de var)

Teşekkürler Justin Vernon! Şuraya bir de şahane Air Studios performansını koyalım. Bu adamdan öğreneceğim çok şey var. Bunu düşündükçe bile mutlu oluyorum.