Kadınların Emmy’si

Ödül törenleri ve beraberlerinde getirdikleri istatistikler, politik tartışmaların da odağında oluyor. Kadın yönetmenlerin sayısı, trans oyuncuların ekrandaki görünürlükleri veya “heteroseksüel-beyaz-erkek olmayan” yapımcıların adaylıkları gibi istatistiklere bakıldığında üzücü tablolar çıkıyor ortaya. Bu sefer bütün rakamları bir kenara bırakalım ve Emmy Ödül Töreni’nde iz bırakan kadınlara şöyle bir bakalım istedik. Duygulandıran, güldüren veya şaşırtan bazı Emmy anlarına dadandık.

Melissa McCarthy

2011 yılında Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülü adayları Tina Fey, Amy Poehler, Laura Linney, Martha Plimpton, Edie Falco ve Melissa McCarthy’den oluşuyordu. Bu altı muhteşem kadın, ödül açıklanacağı zaman beraber sahneye çıkıp, el ele tutuşarak zarfın açılmasını beklemeye başladı. Güzellik yarışmalarında görülene benzer bir tabloyu canlandırmışlardı. Ödülü Mike & Molly’deki rolüyle McCarthy alınca, kafasına bir taç takıp, eline Emmy heykeliyle birlikte kırmızı güller tutuşturdular ve gerçek bir güzellik kraliçesi gibi ödüllendirdiler. Kadın oyunculara dayatılan bedensel normlarla bir kez daha çok güzel dalga geçmiş oldular.

Meryl Streep 

Ödüllerin ve Gönüllerin Efendisi Streep, Emmy’e dört kez aday oldu ve üçünü aldı. Big Little Lies’la da yeni bir Emmy alma ihtimali oldukça yüksek. Ama biz şimdi 2004 yılında, Angels in America’daki performansıyla ödül aldığı geceye dönmek istiyoruz. Streep, teşekkür konuşmasında konuşmasında, “Bazı günler, ben bile fazla abartılmış olduğumu düşündüğüm oluyor. Ama bugün değil!” diyerek tüm salonu güldürmüş ve herkesin aklından geçeni söylemekten korkmamıştı. Geçen sene Donald Trump, Twitter’da Streep’in “fazla abartıldığını” beyan etmişti ama Streep, cevabını yıllar öncesinden vermişti zaten.

Viola Davis

Viola Davis, 2015 yılında How to Get Away With Murder dizisindeki Annalise Keating rolüyle En İyi Drama Dizisi Aktris’i seçildiğinde bu ödülü alan ilk “na-beyaz” kadın olarak tarihe geçti. Esas tarihi ise yaptığı teşekkür konuşması ise yazdı. Beyaz kadınlarla, beyaz olmayanların arasındaki tek farkın fırsat eşitliği olduğunu söyledi ve salondakilere duygusal anlar yaşattı.

Jacqueline Kennedy

Jackie Kennedy, Emmy kazanan ilk ve tek first lady olmasıyla dikkat çekiyor. Zamanında, televizyonda yayınlanmak üzere Beyaz Saray’ı gezdirdiği ve tanıttığı bir program yapmıştı. İşte bu programla bir Emmy ödülü kazanmış bulunuyor.

Reed Morano

En İyi Yönetmen kategorisi, kadınların en az yer aldığı kategorilerden biri. En son 1995 yılında Mimi Leder, yönettiği bir ER bölümüyle, Drama Dizisi Dalında En İyi Yönetmen ödülünü kazanmıştı ve o zamandan bu yana da hiçbir kadın bu kategoride ödül alamamıştı. Ta ki, 2017 yılında The Handmaid’s Tale yönetmenlerinden Reed Morano aynı kategoriyi kazanana kadar.

Uzun yıllar boyunca kadınların tüm yönetmenlik kategorilerinde, değil kazanmak, adaylık oranları bile hep çok düşük oldu. Ancak son zamanlarda istatistikler görece daha iç açıcı. Modern Family yönetmenlerinden Gail Mancuso, Transparent’ın yönetmeni Jill Soloway, Olive Kitteridge’in yönetmeni Lisa Cholodenko, Mad Men ve Homeland yönetmenlerinden Lesli Linka Glatter endüstrinin oyununu bozan kadınlardan bazıları.