Kalabalıktan güç alan çok sesli bir ‘Heroes’ yorumu

Talking Heads’in esaslı adamı David Byrne ve Choir! Choir! Choir! öncülüğündeki onlarca New Yorklu, David Bowie klasiği Heroes’u söylemek için geçtiğimiz haftalarda bir araya gelmişti.

Sosyal medyada paylaşılan görüntüleriyle kısa zamanda yayılan bu performansa ait videonun tamamı sonunda yayınlandı.

David Byrne’ün yanık sesi ve ona eşlik eden onlarca kişilik koronun yorumladığı haliyle Heroes, bu sefer bambaşka bir yerden vuruyor dinleyeni.

Videoyu bu kadar güzel kılan şeylerden biri de tabii, ortak müzik sevgisi etrafında bir araya gelen insanların yarattığı adeta ütopik uyum. Malum, bunlar bizim coğrafyada özlediğimiz şeyler…

Yazının başında bahsettiğimiz Choir! Choir! Choir!, David Goldman ve Nobu Adilman’ın başını çektiği Torontolu bir oluşum. Epic Nights başlıklı koro etkinlikleri düzenleyerek insanları sevdikleri şarkıları bir arada söylemeye davet eden Choir! Choir! Choir!, gerçekten özel bir müzik deneyimi yaşatıyor. Şahsen biz, bunun bir parçası olmak isterdik ama şimdilik evde kendi kendimize mırıldanmakla yetiniyoruz.

Daha önce, farklı yorumlarıyla da gündeme gelen Choir! Choir! Choir!, genelde Toronto semalarında takılsa da bu seferlik Under the Radar festivali için New York’a gelmişti. Aynı gün David Byrne eşliğinde bir de Madonna şarkısı patlatan kalabalığı kıskanmak içni o kadar çok sebebimiz var ki…

Sayfayı kapamadan evvel, yine bir Epic Nights etkinliğinde çekilmiş, Rufus Wainwright’ın başı çektiği bir Hallelujah yorumuyla sizi baş başa bırakalım.

Ağlamak isteyeceksiniz.