Kate Barry’nin ardından: Fotoğraflarda buluşalım

Anneniz 20. yüzyılın en olaylı kadınlarından biriyse siz ne yaparsanız yapın, onun adıyla anılmaya mahkumsunuz. O yüzden biz her ne kadar konuyla ilgili özen göstermeye çalışsak da, onu kendi işleri üzerinden anmak istesek de “Jane Birkin’in fotoğrafçı kızı Kate Barry” cümlesini de kurmak zorunda kalacağız eninde sonunda.

Evet, Jane Birkin’in portre ve moda fotoğrafçılığı konusunda işi almış götürmüş kızı Kate Barry, geçtiğimiz gün hayatını yitirdi. Annesinin ve kızkardeşleri Charlotte Gainsbourg’la Lou Doillon’un aksine Barry kamera önünde değil de kamera arkasında takılmayı tercih etti hep. Bir röportajında bunun sebebini çocukluğunda çok fazla fotoğrafının çekilmiş olmasına bağlamış. Malumunuz, kendisi Jane Birkin- Serge Gainsbourg aşkı zirvedeyken fotoğraf karelerinde en sık gördüğümüz gördüğümüz üçüncü kişi… Birkin, James Bond filmlerinin de bestecisi, ünlü müzisyen John Barry’den ayrıldıktan sonra malumunuz Paris’e gelmiş ve dönemin en flaş flaş flaş ilişkisini yaşamaya başlamıştı Serge Gainsbourg’la. O yüzden kendisini büyüten Serge Gainsbourg olmuş. Fotoğraf çekmesine ön ayak olan da… Kate Barry’nin fotoğraf çekmeye Serge babamızın Polaroid makinesiyle başlamış. Her ne kadar “titiz” Serge makinenin elden gideceğinden korksa da…

Hikayenin geri kalanını Barry’nin elinden çıkma fotoğraflara bırakalım. Monica Belluci’den Carla Bruni’ye, Barry’nin gözünden hepsi daha doğal ve sanki daha güzel.

Ve bir de bence, annesinin de kardeşlerinin de en güzel fotoğrafları yine kendisinden çıkmış.