Kesişim Kümesi: Kısa saç, yakın çekim ve hüzün…

Yazı: Nazlı Sönmez

Ne dediğimizi bilmemeyi bazen seviyoruz. Sevmiyorsanız sevin, çoğu zaman iyi geliyor. Bu yazıya giriş yapmak da zor ama ben çok rahat bir insanım o yüzden en kolay okuyabileceğiniz yoldan yazacağım.

Benim hayatta en sevdiğim şarkılardan biri Nothing Compares 2 U. Sienad O’Connor haftada üç kere kaybolmaya başlamadan önce (dalga geçmiyorum, cidden üzülüyorum) de favorimdi; televizyon kumandasını öğrenmeye başladığım, kendime göre zevklerimin keskin köşelere kavuştuğu sıralarda Sinead O’Connor’ın gözleri yaşlı (ama asla yaş düşmeyen) klibi ekranda suratıma çarptı. Çok da detaya girmeyelim, bu kadının yaşadığı şeyleri anlıyorum. Sürekli şişirilen, “Sen şöyle olacaksın, böyle olacaksın” denilen insanlar maalesef hiçbir şey olamıyor. Bu durumda da 50’li yaşları geçince haftada bir kere kayboluyor sonra da intihar ve yardım çığlıklarıyla ortaya çıkıyorlar. (Abartmayı severim ama bu üzücü.) Umarım biri bu kadını anlar.

Konumuza dönecek olursak:

Sene 1985, Prince- The Family adlı bir gruba sahip, “Nothing Compares 2 U” adlı şarkının sözlerini yazıyor, üstüne bir de 85’ ses kalitesiyle bu şarkıyı kaydediyor. Daha sonra şarkı beklenen etkiyi yaratmıyor. Bu durumda aklı hâlâ selim olan Prince’e bir telefon geliyor: “Müthiş bir İrlandalı vokal var. Çok güzel bir kız çocuğu ve sesi buradan Alplerin arkasına ulaşır.” Prince hemen şarkıyı veriyor.

Bu arada Sinead’in üzerinde güzelliği ile ilgili binbir plan yapılıyor. Konuya tepkisini saçlarını kazıtarak veriyor. Menajerler ve karnı aç yapımcılar gıkını çıkarmıyor. “Her türlü gider” diyorlar. Bir klip çekiliyor. Kısacık saçları, minicik kulakları ile Sinead O’Connor bu şarkıyı gözü yaşlı söylüyor. Fakat klibin sonuna doğru Sinead’in gözlerinden yaşlar süzülüyor. Her ne kadar delirmesinde büyük rol oynasa da araba kazanasında hayatını kaybeden annesini düşündüğünü itiraf ediyor ve klip olduğu gibi yayınlanıyor.

Bir de Sibel Can gerçeği:

Sibel Can, kısa saçlı tek güzel Türk kadın olarak, sözlerini Serdar Ortaç’ın yazdığı Kanasın adlı şarkısına klip çekiyor. Efektler aynı, hikaye farklı. Klipte bir de Burak Hakkı var. Yakın çekim kabak gibi suratıyla çakır gözlüm Kanasın diyor. Ama klibin diğer detaylarına girmeyeyim. Benzerliği siz kendiniz ayırın.