Kış stresi atma şarkıları

Yazı: Nazlı Sönmez

Önce kendinize bir kahve yapın. Sonra en uzağı görebildiğiniz camdan bir tur dışarı bakın. Azıcık içiniz açılsın. Tüm bu önerileri yapma sebebim de sokakta gördüklerim. Tabii ki bana denk geliyor olabilir ama sokakta çok fazla ağlayan kadın görüyorum. Kesin ağladığınıza değmiyordur.

Çok üst üste gelince, ilişkilerin neresini anlamadığımızı da düşündüm. Kırmızı halıların “Times Up” protestolarının neresindeyiz diye sordum durdum ve hiçbir yerinde olmadığımızı fark ettim. Protestoları yürekten desteklesek de kafa karışıklığımızın ölçüsü büyük ve bu olayın Türkiyeli kadınlar olarak neresini tutacağımızı pek kestiremiyoruz.

En iyisi mi dedim bir liste yapayım, azıcık küfür eden sinirli kadın şarkılarını toplayayım, içimiz açılsın. Şimdi yakında kar falan da yağar. Biraz bu şarkılarla sinirinizi, eleminizi, kederinizi atın. Ellerinize krem sürün, yakında ellerinizi nereye koyacağınızı bileceksiniz. Çünkü bu kadınlardan öğrendiklerimiz bizi bir adım ileri taşıyabilir.

  • Martha Wainwright – Bloody Mother Fucking Asshole

Martha bu şarkıyı babasına yazdı. Çünkü kardeşi çok başarılı bir müzisyen (Rufus) ama Martha bir türlü onun kadar başarılı olamadı diye sürekli işkence etmiş kadına. Martha da almış kalemi tüm öfkesiyle bu klasiği yazmış. Yemin ederim bana adını görünce bile iyi geliyor.

  • Pumarosa – Honey

Beş kişilik Pumarosa grubunun vokali Isabel Munoz-Newsome bu şarkıyı çok içten söylüyor, mis gibi öfkesini atıyor. Hem erkeklere hem küreselleşmeye hem de artık onu üzen ne varsa ona sövdüğü harika bir şarkı yapmış. Özellikle canlı versiyonunu koyuyoruz ki izlerken de iyice rahatlayın.

  • Kate Tempest – Perfect Coffee

Kate Tempest, 32 yaşında İngiliz şair. Yazdığı muhteşem şiirleri ve hayata olan öfkesi, karakterinize bile müdahale edebilir. Bu kadın evinin camından bakıp hikayeler yazıyor, sonra bu hikayeleri şarkılara dönüştürüyor. Onu dinlemek, üzerinizdeki katman katman stresi ve öfkeyi atmak için harika bir yol. Şarkı bitince hemen kendinize mükemmel bir kahve yapacaksınız.

  • Marianne Faithful – Why’d Ya Do It

Ünlülerin Evini Hiç Böyle Görmediniz yazımızda dikkatimi bir şey çekti. Marianne Faithful’un evini geziyorlar ve Mick Jagger ile olan fotoğrafının tuvalette asılı olduğunu görüyoruz. Açıklaması da “Bu fotoğraf için en iyi yer” oluyor. Bu şarkısını seçtim çünkü başlayınca “Zateeeeeeen!” diye bağırarak eşlik etmeye başlıyorum. Siz de “Amaaaaaan” diyerek dinleyin, çok iyi gelecek.

  • Florence and the Machine – What Kind Of Man

Son yıllarda, 30’una yaklaşan ünlü kadınların ağır ayrılıklar yaşaması da bir tesadüf değil bence. İnsanlar biraz tuhaflaştı. Lykke Li, Adele, Sia, Lady Gaga gibi isimlerin ayrılık sonrası yaptığı albümler de yüreğimizi taşa çevirdi. Ama Florence biraz daha isyankar davranmayı seçerek “Nasıl bi adamsın sen ya, ne çeşit bir adam böyle sever?” sorusuyla biraz bizi uyandırıyor.

  • Sezen Aksu – Adem Olan Anlar

Bakın bu şarkı bir ilaçtır. Bir armağandır. Şimdi hep birlikte “delirttiniz beni ey ehven-i şerler” diyelim. (Videosu da bir o kadar sinir bozucu, leziz.) Sözler Sezen’in, kostümler tabii ki Aysel Gürel’in.